do:
Eur / hod.

Štúdium, no tiež finančná nezávislosť?

Štúdium, no tiež finančná nezávislosť?

21.04.2023

Si študentom, no bojíš sa, že si popri škole nenájdeš prácu? Prípadne, že ťa práca zamestná natoľko, že nebudeš stíhať školu? Každý z nás si uvedomuje, že náš život raz bez práce nebude fungovať. Nemôžeme predsa donekonečna využívať “mama hotel” a očakávať, že bez praxe po skončení školy nás príjmu do akejkoľvek dobrej práce.

Existuje množstvo faktorov, ktoré nás motivujú začať pracovať už popri štúdiu, či už to je finančná nezávislosť,  osamostatnenie sa od rodičov, ale aj napríklad získanie nových pracovných skúseností a vylepšenie si svojho životopisu. Nech už je to akokoľvek, začať pracovať sa nám naozaj oplatí. Kde hľadať a ako začať sa dozvieš tu, poďme na to!

Študent / Brigádnik

Kedy môžeš začať, ako študent brigádovať? Podľa zákonníka práce môže dohodu o brigádnickej práci študentov zamestnávateľ uzavrieť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta strednej školy, alebo štatút študenta dennej formy vysokoškolského štúdia a ešte nedovŕšila 26. rok veku. Je nutné aby ju zamestnávateľ s brigádnikom uzatvoril písomne, vo forme zmluvy. 

Kde hľadať?

Existuje množstvo webových stránok, alebo zdrojov, kde sa dá nájsť práca, prípadne brigáda. Niekoľkými jednoduchými klikmi na tvojom smartfóne, či počítači a vyhľadáš prácu, ktorá je ako ušitá na mieru priamo pre teba. Mala by spĺňať niekoľko kritérii: mala by ti časovo, platovo a aj prakticky vyhovovať.

 

dohoda

Čas v spojení so štúdiom 

Keďže si ešte študent nemôžeš očakávať, že budeš v práci nonstop. Vyhľadávaj pod pojmom brigáda, v kritériách prijatia skontroluj koľkokrát do týždňa, prípadne koľko hodín budeš musieť venovať práci a či bude tvoja práca kooperovať s tvojim rozvrhom. Prípadne je vyhovujúce sa dohodnúť so zamestnávateľom, či by ti umožnil, pracovať v čase kedy je ti to dovoluje škola. 

Plat a platové podmienky

Samozrejme, že prostredníctvom brigád nezarobíš toľko, ako keby pracuješ na plný úväzok, no ako študentovi sa ti každé euro zíde. Môžeš finančne pomôcť nie len sebe ale aj rodičom.

Výdavky za internát, stravu alebo aj napríklad na nové oblečenie budú hneď jednoduchšie, keď budeš vedieť prispieť z vlastného vrecka. Bonusom je taktiež, že si začneš peniaze vážiť a naučíš sa s nimi zodpovedne manipulovať

Praktickosť

Mysli na to, ako bude daná práca vyzerať v tvojom životopise. Bude zaujímavejší? Určite by si mal zvažovať prácu alebo brigádu, ktorá ti dá isté skúsenosti a prax. Ideálne je sa zamestnať v odbore, v ktorom chceš pracovať aj do budúcna, prípadne ho študuješ.

Avšak, akékoľvek pracovné skúsenosti budú plus, či už pre teba samého ale budú aj ukazovateľom toho, že si pracovitý človek a hlavne vhodný kandidát pre zamestnávateľa. 

 

skúsenosti a prax

Výhody a nevýhody práce popri štúdiu

Ideálnym prípadom je, ak má štúdium nastavené podmienky, ktoré vyhovujú aj študentom, ktorí chcú pracovať. Pomocou odborného vzdelania nezískate len vedomosti, ale možno aj pracovné príležitosti. Za najväčšie výhody sa samozrejme považujú finančná nezávislosť a získanie skúseností. 

 

Avšak, častá práca popri štúdiu sa môže odzrkadliť na našich výsledkoch v škole, alebo našej psychickej pohode. Nedostatok oddychu v nás môže po čase vyvolávať úzkosti a únavu. Nevýhodou môže byť taktiež neprimerané finančné ohodnotenie. 

 

Je teda potrebné si určiť priority, aké výsledky sú pre nás v škole dostačujúce a či nám za to naozaj brigáda stojí. Je priam nutnosťou pre nás nájsť balance, aby sme boli schopní zvládať oboje.  

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis