do:
Eur / hod.

Zamestnania, ktoré postupom doby úplne zanikli. Ktoré to sú?

Zamestnania, ktoré postupom doby úplne zanikli. Ktoré to sú?

04.12.2021

Pozri sa na náš článok a objav, ktoré zamestnania to sú a čo sa s nimi stalo. Pre koho boli také zamestnania určené a čo ich dnes nahradilo? Dnes si všetky každodenné činnosti nevieme predstaviť bez výdobytkov našej doby. Čo ľudia robili predtým, než mali počítač či obyčajný budík?

Kedysi boli ľudia skutočne na všetko, aj na to, čo nám dnes príde ako úplna samozrejmosť. V dnešnej dobe technológií a práce z domu nám to môže prísť až bizarné. Vôbec nie je, je pochopiteľné, že ľudia si museli vypomáhať ako mohli, či už to bolo kvôli zábave alebo povinnostiam.

 

Rozprávač

Čo by sme dnes robili bez slúchadiel alebo rádia? Celú zábavu nám sprostredkúvajú technológie. Rozprávač bol zvyčajne muž, s príjemným hlasom, ktorý rozprával alebo čítal rôzne žarty, zaujímavosti, všetko možné, aby obyčajných pracovníkoch zabával. Občas nemusel byť najatý šéfom, no samotnými pracovníkmi, ktorí sa počas práce nudili.

 

Počítač 

Počítač bola naozajstná práca pre mladšie ženy, ktoré tak aj volali. Až so začiatkom budovania počítačov, ktoré poznáme aj my dnes tento názov pracovnej pozície zanikol. Práca "počítačiek" spočítala, logicky, v počítaní a výpočtoch.

 

Image

 

Ľudský budík

Čo ak by vás ráno nebudil váš budík, ale živý človek? Nie, nenabehol by ti do izby. Títo ľudia mali väčšinou k dispozícii dlhú palicu, ktorou búchali na okno toho, kto im zaplatil. Starali sa teda o to, aby zaklopali vždy na tú hodinu, kedy mal klient vstať. Toto zamestnanie vymizlo po objavení budíka, ktorý nás dnes budí úplne všetkých v našej ľubovolnej hodine.

 

Nomenclator

Náročné slovo?  Pochádza ešte od čias antického Ríma. Nomenclatori boli mladí otroci, ktorí svojho pána nasledovali po všetkých večierkoch a akciách. Najmä tam boli nato, aby im pripomenuli, ktorých všetkých ľudí stretli, zapamätali si ich mená a ak sa pán viac opil, tak aj povedať, čo sa presne dialo. Dnes na to máme kamarátov, Facebook a iné sociálne siete.

 

Obsluha rozvádzača

Kedysi si si nemohol len tak zavolať kamošom. Prepojiť ťa musela obsluha rozvádzačov. Túto prácu robili väčšinou mladé ženy s dobrými komunikačnými schopnosťami.

 

Image

 

Mestský hlásič

Kedysi sa novinky sprostredkovávali pomocou mužov, ktorých hlas bol tak silný, že ich počula celá ulica. Dnes na to máme Twitter, Facebook, noviny a podobne. Inak túto prefesiu vykonáva aj miestny rozhlas.

 

Mliekar

Toto povolanie je možno známe aj tebe. Väčšinou mladý muž nosieval každé ráno do domácnosti čerstvé mlieko a prázdnu fľašku si zobral. Dnes táto profesia už neexistuje kvôli dlhotrvácnemu „mlieku“ a chladničkám. Ten, kto má však záujem o kvalitné mliečne výrobky, sa stále môžu sami zastaviť na našich slovenských chovných staniciach alebo salašoch.

 

Image

 

Únoscovia tiel

V 19. storočí existoval job „únoscovia tiel“ a presne tak, išlo o únoscov mŕtvol. Človek by to možno povedal na skoršie obdobia, ale 19. storočie? Tak možno ťa trochu upokojí to, že tieto telá neboli nijako zneužívané, používali sa na vedecké účely. Cesta k týmto telám bola ilegálna. Mŕtvoly, ktoré sa vtedy predávali boli veľmi nákladné a ak aj univerzity nemali na to peniaze, stále chceli svojím študentom zaručiť kvalitné vzdelanie. 

 

Zaujalo ťa niektoré z povolaní? Minulosť je naozaj pozoruhodná vec, tí čo sa ju učia určite chápu o čom je reč. Stále je čo nové sa dozvedať a to aj ohľadom prác a brigád. Napríklad vďaka vyššie uvedeným povolaniam krásne vidíme kam sme sa s našimi novými objavmi dostali.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis