do:
Eur / hod.

Životopis – prvý krok na ceste k brigáde

Životopis – prvý krok na ceste k brigáde

28.03.2014

Každý uchádzač o brigádu, ešte skôr ako začne brigádu hľadať, mal by mať pripravený svoj vlastný originálny životopis. Pri reagovaní na brigádu ho totiž vyžaduje takmer každý zamestnávateľ. Ide o formálny dokument, v ktorom prehľadne a stručne zhrniete údaje o sebe. Aby bol životopis pre personalistu zaujímavý, musí spĺňať určité kritériá. Bez dobrého životopisu nemá uchádzač šancu posunúť sa ďalej na ceste k získaniu brigády.

Čo personalista nerád vidí v životopise

Je niekoľko vecí, na ktoré by ste si mali pri písaní životopisu dať pozor, personalista totiž sleduje aj také veci, ktoré vás odlišujú od ostatných uchádzačov nie len v pozitívnom, ale aj negatívnom smere. Úplne základnou chybou životopisu je zlá gramatika. Aj keď na gramatiku je kladený dôraz už od základnej školy, stále sa nájde veľmi veľa uchádzačov o brigádu, ktorí gramatike v životopise neprikladajú veľký význam.

O nič menej dôležitou vecou v životopise je usporiadanie údajov. Ide o štruktúrovaný životopis. Slovo "štruktúrovaný" má svoje opodstatnenie a treba sa toho pevne držať. Personalisti nemajú radi chaotické životopisy, v ktorých musia hľadať informácie, ktoré potrebujú. Pri stovkách životopisov, by bolo časovo náročné a takmer nemožné, aby vo všetkých životopisoch pracne hľadali údaje skryté medzi riadkami. Aj práve kvôli tomu má životopis predpísanú formu, ktorú by uchádzač mal dodržiavať, ak chce aby jeho životopis personalistu zaujal. Samozrejme, že nejaké úpravy a drobné zmeny, ktoré nenarúšajú prehľadnosť sú vítané.

Údaje v životopise by mali byť zoradené v tomto poradí:

  • Základné údaje (+ nepovinná fotografia)
  • Vzdelanie
  • Prax (pracovné skúsenosti)
  • Znalosti / zručnosti (jazykové, počítačové, ekonomické/účtovnícke)
  • Záľuby (nepovinné)

Ďalšou veľmi dôležitou vecou je celková úprava životopisu. Na mysli máme hlavne štýl písma, farbu a celkový dizajn životopisu. Vo formátovaní životopisu treba byť opatrný a nezabúdať na to, že menej je niekedy viac. Zvoiť radšej tradičný, jednoduchší štýl a zamerať sa skôr na relevantné údaje a gramatiku v životopise.Výnimky sú samozrejme akceptované, hlavne ak sa uchádzate o nejakú kreatívnu, či umeleckú pozíciu. Prípadne ak to je vyžadované priamo v ponuke na brigádu. Ľudia uchádzajúci sa o tieto pozície sa zvyknú so životopisom vyhrať a personalista to vie aj patrične oceniť. Pri iných pozíciách by ste s kreatívnym životopisom nemuseli pochodiť.

Okno v životopise je ďalšou základnou chybou, ktorú si personalista všimne okamžite. Platí to hlavne pre absolventov škôl. Ak už máte absolvované nejaké brigády, príp. aj prácu na TPP v životopise ich uvádzajte všetky. Personalista totiž môže negatívne vnímať, že v istom období budete mať pracovnú medzeru, t.j., že ste v tom období nerobili vôbec nič. V prípade ak ste v tom období skutočne do zamestnania nechodili, uveďte aspoň, že ste v danom období boli evidovaný na Úrade práce.

Životopis pre každú pozíciu iný

Často sa stáva, že uchádzač o brigádu rozosiela aj stovku úplne totožných životopisov rôznym zamestnávateľom. Ak máte pripravený jediný životopis a posielate ho viacerým zamestnávateľom, uistite sa, že v životopise je len to, čo je pre danú pozíciu relevantné. Predpokladom samozrejme je, že sa budete hlásiť na približne rovnaké pozície, v tom prípade bude životopis rovnaký, prípadne vždy len s malými úpravami. Ak sa však budete hlásiť na rôzne pozície, mal by byť životopis pre tieto pozície vždy v niečom iný.

Každá pozícia totiž vyžaduje iné znalosti a sú pre ňu relevantné aj iné skúsenosti. Spomeňte všetky svoje predchádzajúce pracovné skúsenosti no viac opíšte len tie, ktoré sú pre danú pozíciu zaujímavé. Náplň práce a projekty, na ktorých ste pracovali, pri týchto pozíciách zaujíma personalistu najviac. Určite neopisujte podrobne všetky brigády, ktoré ste absolvovali. Nezabúdajte aj na to, že životopis by mal mať rozsah maximálne 2 strany A4. Pri uchádzačoch o prácu v IT, či marketingu sa akceptuje aj trochu dlhší rozsah (3-4 strany). Dôvodom je uvádzanie veľkého množstva projektov, ktoré sú pre pozície IT a v marketingu bežné.

V životopise neuvádzajte negatívne informácie

Dobrý dojem zo životopisu nerobí ani uvádzanie negatívnych informácií o vás. Vyhýbajte sa slovám ako „prepustili ma“, „bol som nezamestnaný“ a už vôbec neuvádzajte v životopise nejaké svoje negatívne vlastnosti

Snažte sa vyhýbať aj často zaužívaným frázam v životopise, ktoré nájdete vo väčšine životopisov. Tieto personalisti prehliadajú a neberú ich ako veľmi dôveryhodné. Ide hlavne o vlastnosti ako dobré komunikačné znalosti, či tímový hráč. Na tieto vlastnosti sa zamerajte na pracovnom pohovore, kde budete môcť uviesť aj konkrétne príklady. Samotné uvedenie takejto vlastnosti, či schopnsoti nie je chybou, ale nemôžete na nich stavať svoj životopis a spoliehať sa na to, že je to práve to, čím zaujmete personalistu.

Základom je perfektný životopis

Životopis, ktorý spĺňa všetky náležitosti spomínané vyššie, má veľkú šancu na úspech. Je to základ k tomu, aby ste boli pozvaný na pracovný pohovor. Veľká časť kandidátov totiž nemusí byť na pracovný pohovor pozvaná kvôli zlému životopisu, napriek tomu, že skúsenosti aj znalosti by na danú pozíciu mali. Životopis je prvým krokom na ceste k brigáde, nepodceňte ho.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis