20.11.2020 Stres a nervy pred pohovorom? Pomôžeme ti prekonať trému a dáme ti rady, ako zvládnuť pracovný pohovor! Čo je treba vyhľadať a čo je treba si nachystať a nezabudnúť zobrať. |
Okolo pohovorov sa dozvieš mnoho mýtov, ktoré sme pre teba vyvrátili už v minulom článku. Existuje však niekoľko rád a pomocných tipov, ktoré ti pomôžu objaviť potrebné informácie o práci a ako na ne reagovať – tiež ktoré veci si nezabudnúť a ktoré vec je možno lepšie vynechať.
Poriadne si prečítaj ponuku
Pokiaľ hľadáš prácu v jednom odbore už dlhšie a postupne sa začítavaš do každej požiadavky na kandidáta, zistíš, že mnoho zamestnávateľov hľadá to isté. Samozrejme, to vždy závisí od profesie – ako napríklad také brigády v administratíve: treba spoľahlivého, organizovaného človeka, atď. Avšak je treba naozaj čítať tieto ponuky – skrýva sa v nich totiž presne to, podľa čoho budú personalisti posudzovať či sa pre prácu hodíš. Mnoho ľudí to robí stále tak, že požiadavky iba narýchlo prejde, ale nezamyslí sa nad nimi.
Čo hľadáš ty?
Možno, že momentálne nie je situácia na Slovensku práve taká, aby sme si vedeli robiť veľa nárokov na zamestnávateľa, avšak stále je dôležité myslieť aj na to, čo chceš ty. Šťastný človek v práci totiž spraví toho oveľa viac a kvalitnejšie odvedie svoju prácu.
Náš tip je: Vytvor si list, kde zoradíš svoje požiadavky vzhľadom na svoje vzdelanie, svoje schopnosti a vedomosti a okolnosti.
Zisti toho viac o firme, ktorá ťa zaujala
Objavil si zamestnávateľa, ktorí ťa zaujal? Tak potom zisti o ňom viac. Ak ťa zaujal aj po tom, čo si si prečítal niečo o firme, tak potom je to super a môžeš odoslať svoj životopis.
Poznať aj nejaké tie základné informácie o firme a aj ich oceniť na pohovore je pozitívny bodík. Nie je potrebné to s chválou preháňať, aby si nevyznel vtieravo, avšak záujem o firmu každého zamestnávateľa poteší.
Priprav sa na pohovor
Podarilo sa ti dostať pozvanie na pohovor? Tak gratulujeme – teraz je dôležité si ho trochu preskúšať. Na pohovor sa neoplatí ísť nepripravený, to sa už dávno vie. Keďže máš za sebou hľadanie základných informácií ohľadom firmy, tak v tom prípade budeš vedieť aj povedať, prečo ťa zaujala ich ponuka a celkovo firma. Precvič si však čo povieš o sebe a nezabúdaj ani na prvý dojem, ktorý je dôležité zanechať pozitívny.
Oblečenie a vlasy
Nezabudni si večer pred pohovorom vyžehliť si svoje čisté oprané oblečenie. Je potrebné aby veci boli slušné (takže žiadne minisukne, tepláky a pod.) a v neutrálnych farbách, ktoré nebudú dráždiť oči. Účes by tiež nemal byť ničím extravagantný, zvoľ niečo pohodlné a neutrálne.
Prezri si miesto, kde máš na pohovor prísť
Ešte pred pohovorom si poriadne prezri spoje a cestu tam, kde máš mať svoj pohovor, pretože inak sa môže stať, že budeš meškať alebo sa stratíš. To skutočne nie je najlepší začiatok. Zamestnávateľa nenechaj čakať, ospravedlniť ťa môže iba naozaj neodvrátiteľná situácia.
Čo si (ne)môžeš zabudnúť?
Určite by si si na pohovor nemal zabudnúť zobrať aj kópiu svojho životopisu- je to len pre istotu ale predsa. Niekedy ti zamestnávateľ dá presné inštrukcie čo ešte priniesť (ako napríklad diplomy alebo certifikáty, ktoré si uviedol aj v životopise).
Neodporúča sa na pohovor niesť svoj mobil, ale kto si vie v dnešnej dobe predstaviť ísť niekam bez mobilu? Môžeš si ho priniesť, iba pre istotu, ale s vypnutým zvukom!
Hlavne počúvaj a odpovedaj
Zamestnávateľ ťa neprišiel vypočúvať, ale porozprávať sa. Hlavná téma? Samozrejme, tvoje ambície, pracovné skúsenosti a pár viet o tebe. Zamestnávateľ svojho budúceho zamestnanca musí zhodnotiť z mnohých strán a už dávno to nie je iba o sympatiách alebo len čisto o dobrej škole – podstatné je byť pracovne schopný, mať vedomosti o oblasti, o ktorej musíš a napokon či si dobrý člen tímu. Počúvaj, odpovedaj a pýtaj sa! Preukáž svoj záujem.
Toto sú základné body pre chystanie sa na pohovor. Ide skutočne iba o základ a bližšie informácie z niektorých bodov dostaneš v našich iných článkoch spravodajstva! Držíme palce