do:
Eur / hod.

Petra Marko: Inšpirovala ju brigáda - asistovanie kúzelníkovi

 
Petra Marko: Inšpirovala ju brigáda - asistovanie kúzelníkovi

25.09.2013

Je úspešnou a mladou podnikateľkou a zároveň aj Ambasádorkou podnikateliek Slovenska. Stojí za jedinečným projektom v oblasti produkcie show programov ExtravaDansa, kde zamestnáva aj desiatky mladých ľudí. Mnohým známa hlavne z televíznych obrazoviek, venuje sa však naplno svojej práci, ktorá ju napĺňa. O brigádach, zážitkoch z nich, začiatkoch podnikania, tipoch a užitočných radách, už píše v rozhovore Petra Marko.

 

Aké brigády ste vyskúšali, kým ste sa naplno začali venovať podnikaniu? Máte nejaký zážitok / zážitky,  na ktoré len tak ľahko nezabudnete?

Nespočetne veľa! Ja som povestná bizarnou kombináciou a množstvom brigád, ktoré som absolvovala. :) Predávanie plechoviek fazúľ Heinz (dodnes ich zbožňujem), promotérske hókusy-pókusy s pracím práškom v supermarketoch, ktoré naživo demonštrovali jeho úžasné bieliace účinky, asistovanie kúzelníkovi – makromágovi (čiže krájanie, miznutie a pod.), hostessing, upratovanie, denné aj večerné promo na cigarety, dokladanie vreckoviek, toaleťáku...:)

 

A čo vaša prvá brigáda? Spomínate si na ňu ešte?

 Áno, bolo to upratovanie jedného bytu v centre mesta. Každý štvrtok, utieranie prachu v 200 metrovom byte (asi tisíc suvenírov mali v poličkách!!! Každý jeden bolo treba nadvihnúť, utrieť pod ním...), umývanie WC, sprchy, vane, drhnutie dlážok, vysávanie... Keď som si švihla, mala som to za 4hodinky. Zarobila som si tým 1500 Sk mesačne, výborné vreckové pre 15 ročné „dieťa“. Každý mesiac som si za to kúpila niečo pekné na oblečenie :). Potom som k tomu postupne pridávala a pridávala ostatné brigády, až som mala prácu bežne aj na 10 hodín denne po škole. Študovala som gymnázium so zameraním na matiku a fyziku, ale našťastie to šlo v pohode (až na tie diktáty), takže rodičia neboli proti takému vyťaženiu na brigádach.

 

Čo vás presvedčilo začať podnikať v oblasti produkcie show programov? Pre Slovensko ide o niečo pomerne výnimočné, zaručene v takom rozsahu ako to robíte teraz vy. Nebáli ste sa na začiatku neúspechu? Aké vlastne boli vaše podnikateľské začiatky?

Vystihuje ma „okamžite strihá, nemeria“. Dostanem nápad, okamžite konám. Niekedy je to vlastnosť dobrá, posúvam sa veľmi rýchlo, no niekedy vlastnosť zlá – pritrafia sa chybičky.  

 

Keď ma matematikárka v prvej triede na výške vyhodila zo skúšky s hláškou: „nemudrujte mi tu, príďte pekne ešte raz“ napriek tomu, že som na skúške okrem odpovedí pridala do písomky aj vlastné grafy a teóriu, z rebélie som sa rozhodla venovať svoju energiu inde ako hĺbaním v skriptách. Prišiel nápad podnikať s umeleckými show (inšpirovala ma brigáda s kúzelníkom), poskytnúť umelcom kvalitné zázemie, premyslené investície, dobrý marketing, obchod, právne zázemie... Spojiť rácio s umením. Fascinoval ma aj rozmer svetovosti. Vedela som, že ak budeme dobrí, nebráni nám nič v obchode s celým svetom. Naše produkty nemusím prekladať, komunikujeme univerzálnym jazykom - bodylanguage.

 

Vravela som si „pôjdem na to logicky, vylučovacou metódou riešení“. A tak aj bolo. Dodnes pracujem metódou pokus – omyl, pokus – úspech. Prevažujú našťastie dobré rozhodnutia. Som veľká kritička (najmä samej seba), takže produkty a celkovo firmu neustále vylepšujem. V tempe akom pracujem akosi nevyšlo premýšľať, či oblasť ktorú som zvolila bola ideálna. Dnes viem, že v podnikaní s niečím iným by som vedela zarobiť viac, na druhej strane, nič iné by ma nerobilo takou šťastnou ako som s ExtravaDansou. A strach? Mala som ho, mávam ho aj mávať budem. Nikdy sa mu však nepoddám Smile.

 Kedy sa vám vlastne zrodila myšlienka začať s týmto typom podnikania? Čo vás k tomu priviedlo?

Myšlienka prišla v lete 2002. Inšpirovala ma práve jedna z mojich brigád – asistovanie kúzelníkovi. Bola to skvelá brigáda. Prenikať do tajov makromágie, cestovať, šokovať ľudí a zarobiť si tým. Presne to bol impulz, prečo sa mi nápad s produkčným domom entertainmentu zdal taký dobrý. Vytváram totiž presne také brigády, akú som ja milovala - desiatkam študentov. 90% mojich kolegov sú študenti.  

 

Vo vašej spoločnosti momentálne zamestnávate niekoľko desiatok mladých ľudí. Čo ak by mal niekto záujem živiť sa umením, či tancom a zaujala by ho práve ExtravaDansa,  má šancu sa k vám nejako dostať?

Samozrejme. Celoročne prijímame tanečníkov, stále ich potrebujeme viac a viac. Sme veľká továreň, denne máme aj 5 vystúpení v rôznych kútoch sveta. Z času na čas sa uvoľnia aj pozície manažérske, či v kostýmovom oddelení. Na USP.sk, študentskom portáli o predaji a kúpe skrípt, máme nonstop vyvesený banner. Študenti sú naša cieľovka.

 

Máte pre mladých ľudí hľadajúcich brigádu, prípadne tých ktorí sa rozhodujú, či začať podnikať, nejaké tipy a rady, ktoré pomohli vám vo vašich začiatkoch?

Je to o vlastnostiach. Niektoré máte v sebe od narodenia, iné si musíte osvojiť.

Na prvom mieste je vytrvalosť, bez nej to nepôjde. Pripravte sa na denný boj s prekážkami – o tom je podnikanie, úspech v brigáde a v podstate aj celý život. Prekážky a ich riešenia. Ľudí často zdržuje to, že sa ľutujú, piplú v problémoch. Netreba to prežívať, ale brať ako fakty a neúnavne reagovať, riešiť. Veľmi dôležitými vlastnosťami sú sebakritika (za všetkým vždy hľadaj chybu v sebe, neobviňuj okolie), pracovitosť (bez makania to nepôjde), dôveryhodnosť (Keď niečo sľúbite, čokoľvek, musíte to dodržať. Ak vaše slovo stratí váhu, skončili ste), rozumnosť (stačí zdravý sedliacky rozum), empatia (vravte veci tak, aby ich druhá strana prijala, o to vám predsa ide – vážte formu), hrošia koža (ohováranie a zlí ľudia sa vám nesmú dostať pod kožu), odvaha, sebadôvera. Toto je pár základných vlastností. Treba na sebe jednoducho celý život pracovať. Nezdržujte sa „naprávaním druhých“. Pracujte sami na sebe. Nepodceňujte ani vzdelanie. Pre úspech nie je nevyhnutné, ale veľmi, veľmi nápomocné.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis