do:
Eur / hod.

Ako efektívne riadiť svoj čas? Naučte sa zopár základných pravidiel time managementu

Ako efektívne riadiť svoj čas? Naučte sa zopár základných pravidiel time managementu

09.01.2023

Chcel by si zvládať za deň urobiť viac vecí, ale nemáš dostatok času? Čas sa dá vždy nájsť, v prvom rade je podstatné vedieť, aké sú vaše priority. Vďaka time managementu môžeš za deň zvládnuť, čo chceš a byť produktívnejší. Prečítaj si základné pravidlá time managementu a ako ti môžu pomôcť.

Dostal si sa do bodu, kedy je proste viac povinností a práce, než stačíš vykonať a zvládať? Možno je čas dať si pauzu a zamyslieť sa, ako zlepšiť a vybalansovať priebeh dňa. 

Koľko času ti zaberú jednotlivé aktivity?

Meranie času je dôležité. Všímaj si koľko času ti zaberie jednotlivá aktivita, napríklad práca. Môžeš v tomto prípade využiť rôzne aplikácie, dôkladne si znač, ako dlho naozaj pracuješ a koľko času stráviš scrollovaním po sociálnych sieťach a robením iných vecí. 

Vytvor si realistický plán na deň

Zazvoní budík, ste dokonale prebudený a vezmi si šálku kávy alebo čaju do ruky. V tomto momente by si mal mať čas a priestor premýšľať o tom, ako bude vyzerať tvoj deň. Nájdi ceruzku s papierom a začni si zapisovať. Najlepšie je, ak ku svojim plánom zapíšeš časovú os. Časy by mali byť aspoň približné a medzi nimi si môžete nechať priestor, keby náhodou nestíhaš všetko načas. Z predošlého merania musíš mať aspoň približnú predstavu o tom, koľko času stráviš nad danou aktivitou. 

 

Image

Drž sa plánu 

Všímaj si, čo ťa najviac vyrušuje. Vyvaruj sa sociálnym sieťam, písaniu s kamarátmi a zavri všetky vedľajšie webové karty. Aby si naozaj stihol to, čo máš a chceš, mal by si byť sústredený a mať dávku sebadisciplíny. Ver si a predstav si, aké bude úžasné, keď stihneš všetko načas, tak ako si plánoval.

Zameraj sa na priority

Pri tvorení plánu na deň je potrebné vedieť, čo je priorita. Zbytočne sa nestresuj, ak ťa čaká ťažká práca môžeš si ju rozložiť na menšie úlohy a pomaly začať na nej pracovať. Nenechaj, aby ťa stres alebo strach ovládol a zničil tvoj plán. 

 

  • V prvom rade by si mal začať s tým, čo nepočká, ako je úloha, ktorá má deadline alebo s ktorou meškáš. Na neskôr si nechávaj tie, ktoré nemajú deadline. 

 

  • Ak máš možnosť, úlohy, ktoré nemusíš robiť ty prenechaj iným. Spýtaj sa, či by ti mohli s nimi pomôcť alebo úlohu rovno prebrať za teba. 

 

  • Zamysli sa nad tým, či všetko, čo máš v pláne má zmysel. Ak sú v tvojom pláne veci, ktoré nesúvisia s tvojim cieľom pre tento deň / mesiac / rok, tak ich jednoducho vypusti alebo preplánuj na neskôr. 

 

Working Jim Carrey GIF

 

Začni tým najťažším (budeš to mať čo najskôr z krku)

Často prokrastinuješ alebo nevieš prestať scrollovať mobil? Veľa ľudí kvôli odkladá tie najdôležitejšie a možno časovo náročnejšie úlohy na neskôr. Avšak, radíme, aby toto bola tvoja priorita číslo 1. Neskôr ťa nebude ťažiť nepríjemný pocit a stres, že nestíhaš. Začni ihneď!

Ak sa dá, niektoré z plánov prepoj

V priebehu písania svojho plánu na deň sa mohlo stať, že si zapísal nejakú úlohu dvakrát, alebo veľmi podobnú aktivitu. Najlepšie je, aby si ich spojil a vytvoril im samostaný časový blok. Napríklad písanie e-mailov alebo volanie klientom. 

Organizácia je základ 

Udržiavaj svoje pracovné prostredie organizované. Nepotrebné veci, ktoré nepoužívaš alebo ťa vyrušujú pri práci schovaj alebo vyhoď. Predtým, ako pôjdeš pracovať si svoju pracovnú plochu pretrieď, priraď veciam ich správne miesto alebo všetko preorganizuj, aby sa ti ťo najpohodlnejšie pracovalo. 

 

Neplatí to iba o papieroch, ale aj o zložkách v počítači. Potrebné veci budeš mať tak vždy po ruke a nebudeš musieť zbytočne míňať čas na prehľadávanie záložiek alebo uložených súborov v PC. Ušetríte tým veľa času a stanete sa produktívnejším. 

 

Image

Používaj praktické pomôcky

Na riadenie času existuje mnoho aplikácií, do ktorých si môžeš každý deň zapísať čas a aktivitu, ktorú by si chcel za určitý čas vykonať. Podľa nich sa môžeš počas dňa riadiť a pomocou upozornení aspoň nezabudneš na nijakú z nich. 

 

Niekomu naopak pomáha klasický papier a pero. Kalendár alebo diár sú klasické pomôcky pokiaľ sa chceš snažiť riadiť svoj čas efektívnejšie. Nikdy však na tieto veci nezabúdaj, maj ich vždy pri sebe, aby si si ich mohol prezrieť a aby si dôkladne dodržiaval stanovený čas svojich aktivít. 

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis