19.04.2022 Pripadáš si v práci úplne neschopný? Že si sa v svojom zamestnaní vyskytol úplne náhodne? Nemusí to byť pravda, môže za to syndróm zvaný "syndróm podvodníka". |
Syndróm podvodníka je psychický stav, v ktorom človek pochybuje o svojich schopnostiach, výkone, zručnostiach, talente a úspechoch. Postihuje i tých najúspešnejších a najambicióznejších ľudí, majú však problém prijať svoje zdarné výsledky a triumfy v zamestnaní alebo v škole.
Pocity spájané so syndrómom podvodníka môžu trvať krátku dobu, napríklad po nástupe do nového zamestnania. Avšak u niekoho sa môže zdržiavať celý život.
Základné symptómy syndrómu podvodníka:
- Pocit, že klameš o svojich schopnostiach
- Často o sebe pochybuješ
- Bojíš sa, že niekto odhalí, že na túto prácu alebo školu nemáte
- Máš pocit, že nezapadáš do kolektívu
- Problém sa uspokojiť so svojimi dobrými výsledkami a dosiahnutými úspechmi
Strach z vysokých nárokov šefa a kolegov
Človek trpiaci týmto syndrómom má strach, že jeho šéf alebo kolegovia majú od neho vysoké očakávania a že ich nie je schopný splniť. Tento strach vedie človeka k potlačeniu svojich ambícií a motivácii posúvať sa napred.
Často sa však o nich hovorí ako o perfekcionistoch, ktorí chcú každú prácu dotiahnuť k dokonalosti. Opak je však niekedy pravdou a neustále pochybnosti a hľadanie chýb na svojej práci môže viesť k zníženiu výkonu v práci alebo negatívnemu impaktu na zadané úlohy.
Pochybnosti o svojich schopnostiach
Takýto ľudia sa vedia zacykliť v kruhu vlastných pochybností. Nie sú schopný oceniť a rozpoznávať svoje úspechy. Miesto toho, aby svoje úspechy oslavovali, boja sa, že niekto odhalí "pravdu" o ich neschopnosti. Tento strach ich ženie pracovať čoraz viac, tlačiť na seba a vytvárať si obrovský stres.
Sústredia sa na dokončenie úloh a ciele
Syndróm podvodníka je vnútorný hlas, ktorý každého postihnutého vnútorne mučí a tlačí do nadštandartných ťažkých úloh. Je to strach z neschopnosti a sklamania kolektívu. Takí ľudia si kladú neuskutočniteľné ciele a často tak prežívajú ešte väčšie sklamania, keď zistia, že ich nevedia splniť.
Nevedia oceniť vlastný talent a posunúť sa vpred
Často premrhajú možnosť povýšenia alebo nájdenia si lepšie plateného zamestnania. Taktiež prehliadajú svoj skutočný talent a nerozvíjajú ho.
Aký má syndróm podvodníka dopad na zdravie?
"Imposter syndrome” spôsobuje:
-
Úzkosti
-
Strach
-
Depresie
-
Frustrácia
-
Nízke sebavedomie
-
Hanba
Čo môže pomôcť v zahnaní týchto pocitov?
Over si fakty
Preskúmajte minulosť v svojom zamestnaní. Koľko projektov si úspešne dokončil a bol odmenený a pochválený. Zdalo sa ti, že sú tvoji kolegovia s tebou nespokojní? Dali ti to niekedy najavo? Možno sa napokon takýmito otázkami dopracuješ k svojej odpovedi na to, či si dobrý zamestnanec a či si svoje miestov práci zalúžiš.
Oslavuj dosiahnuté ciele a úspechy
Byť zahnaný do úzkostných stavov a neustáleho strachu nie je dobré pre tvoje psychické zdravie. Dokonca to neprispieva ani pracovnému výkonu. Je potrebné oslavovať i malé úspechy a radosti zo svojej práce.
Podeľ sa o svoje pocity
Ak o sebe priveľmi pochybujete môžete sa porozprávať s kolegami alebo so šéfom. Opýtať sa na komentáre k vašej práci alebo si vypýtať ohodnotenie. Porozprávaj sa so svojimi kamarátmi a rodinou a povedz, ako sa cítiš. Negatívne pocity a myšlienky nemôžeš v sebe dusiť navždy.
Z negatív sprav pozitíva
Nie úspechy, ale chyby nás posúvajú vpred. Nebráň sa im a prijmi ich ako novú možnosť naučiť sa niečo nové. Priznaj si svoje chyby, robí ich každý.
Nikto nie je dokonalý
Upusti od perfekcionizmu a uznaj, že si iba človek. Práca nie je jediná radosť v živote. Prvoradé by malo byť tvoje zdravie a duševná pohoda, ktorej syndróm podvodníka ani vyhorenie neprispieva. Nikto na svete nie je bez chyby. Je to prirodzené a je potrebné veci prijať také aké sú.
Ver, že ak by s tebou šéf alebo kolegovia neboli spokojní, určite by ti dali vedieť a upozornili ťa. Nemôžeš myslieť iba na dokončenie úloh a ciele, užívaj si prácu tak ako si si ju užíval hneď prvý týždeň. Pripomeň si prečo si túto prácu prijal a začni sa z nej opäť tešiť.