do:
Eur / hod.

Ako napísať životopis

Ako napísať životopis

22.01.2014

Životopis je formálnym dokumentom, ktorý je prvým kontaktom personalistu, či zamestnávateľa s vami ak sa uchádzate o brigádu či prácu. Prvý dojem je veľmi dôležitý a často si ho utvorí personalista už zo životopisu. Preto ak chcete, aby bol dojem čo najlepší , mali by ste životopisu prikladať takú váhu, akú mu prikladá aj personalista.

Otázku „Ako vytvoriť životopis“ rieši drvivá väčšina uchádzačov o prácu, zvyšok si so životopisom hlavu neláme, a tomu zodpovedá aj konečný výsledok uchádzania sa o prácu. Už  aj zo životopisu totiž personalista môže určiť či sa daný človek bude na ponúkanú prácu hodiť, alebo nie.

Štruktúrovaný životopis je najbežnejšou formou životopisu, ktorý vyžaduje drvivá väčšina spoločností od svojich uchádzačov. Štruktúrovaný práve preto, že údaje, ktoré doňho vkladáte majú istú predpísanú štruktúru, resp. mali by ju mať.

Základné predpoklady dobrého životopisu

Životopis by mal spĺňať niekoľko základných predpokladov, bez ktorých stráca hodnotu, ktorú personalista od životopisu očakáva. Ak idete napísať životopis, ešte skôr ako sa do toho pustíte mali by ste zistiť, čo má a čo nemá životopis obsahovať, ako má životopis vyzerať po formálnej stránke.

Životopis by mal byť:

  • pravdivý
  • profesionálny
  • primeraný pracovnej pozícii
  • prehľadný
  • pravopisne správnyNa týchto 5P pri písaní životopisu nikdy nezabúdajte. Mal by to byť úplný základ, od ktorého sa budete odrážať. Ani pri jednej z týchto vlastností by ste nemali poľaviť, pretože všetky sú rovnako dôležité. Pozor si však dávajte v prvom rade na pravdivosť a gramatiku. Klamstvo sa obyčajne odhalí okamžite na pracovnom pohovore alebo po krátkej dobe v zamestnaní. Gramatika v životopise je samostatná kapitola, ktorej sme sa už venovali. To že životopis by mal byť bez pravopisných chýb je samozrejmosťou.

Kontaktné údaje, vzdelanie a prax v životopise

Keď dodržíte tieto zásadné veci, pokračujete samotným  uvedením svojich údajov do životopisu. V životopise nezabúdajte uviesť svoje kontaktné údaje (meno, priezvisko, adresa, telefónne číslo). Personalisti odporúčajú prikladať k životopisu aj fotografiu, tá však nie je povinná. Taktiež si dajte pozor pri jej výbere. Nemalo by ísť o žiadnu momentku, či foto z dovolenky.

Ďalej uvádzate svoje vzdelanie.  Základnú školu do životopisu neuvádzajte. Ostatné školy uveďte všetky, hoci ste aj niektorú z nich nedokončili. Nezabudnite na zahraničné študijné pobyty, ak ste nejaké absolvovali. Nezabudnite uviesť aj nejaké konkrétnejšie údaje o zahraničnom pobyte.

Najdôležitejšou súčasťou životopisu je predchádzajúce zamestnanie, teda prax. Do životopisu personalisti odporúčajú uviesť všetky absolvované zamestnania. Preto nič nevynechajte. Časové medzery v životopise by sa nemali nachádzať. Ak ste neboli v nejakom čase zamestnaný uveďte, že ste boli v tom čase evidovaný na Úrade práce.

Pri všetkých zamestnaniach uveďte aspoň v skratke náplň práce, pri relevantných ho popíšte detailnejšie. Ak ide o neznámy a nič nehovoriaci názov spoločnosti, v skratke ju charakterizujte. Ako vzdelanie, tak aj štúdium uvádzajte od posledného dosiahnutého, resp. aktuálneho.

Zručnosti v životopise

Ďalej v životopise nezabudnite uviesť vaše znalosti a zručnosti. Spomeňte najmä jazykové znalosti, počítačové znalosti  a administratívne resp. ekonomické znalosti. Pri každej znalosti uveďte aj úroveň (začiatočník, mierne pokročilý, pokročilý, expert).

Ak ste držiteľom vodičského preukazu uveďte skupinu, ktorej ste držiteľom. Dobré je uvádzať aj približný počet najazdených kilometrov.

V skratke opíšte aj svoje osobné vlastnosti. Dajte si však pozor, aby ste do životopisu neuviedli nejaké vlastnosti opísané z internetu. Tie totiž uvádza drvivá väčšina uchádzačov a personalista ich už nijak neocení. Skúste byť trochu kreatívny, prípadne požiadajte vašich známych, aby vás charakterizovali. Pri pracovnom pohovore pravdepodobne budete musieť na konkrétnych príkladoch uviesť, prečo ste zvolili práve tieto charakteristiky.

Veľmi dôležité je vedieť aj to, čo v životopise neuvádzať, resp. čo by vám mohlo viac uškodiť ako pomôcť. Personalista si totiž utvára z vášho životopisu obraz o vás. Ak bude váš životopis chaotický s chybami a neprofesionálny, rovnaký názor si spraví aj o vás, čo by mohlo znamenať, že vás ani neposunie do ďalšieho kola, ktorým je pracovný pohovor.

Na záver svoj životopis dôkladne skontrolujte, príp. ak si v gramatike veľmi neveríte, dajte ho skontrolovať niekomu, kto gramatiku ovláda.  Takto pravdivý, profesionálny a gramaticky správny životopis môžete poslať vášmu budúcemu zamestnávateľovi.

Odporúčame pozrieť si aj vzor životopisu, ktorý sa riadi všetkými pravidlami opísanými vyššie.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis