do:
Eur / hod.

Ako personalistovi vysvetliť medzery v životopise

Ako personalistovi vysvetliť medzery v životopise

15.06.2015

Nie je nič výnimočné ak sa vo vašom životopise nachádza časová medzera. Ide o obdobie, kedy ste už neboli študentom a zároveň ste boli nezamestnaný. Ide o obdobie kedy ste evidovaný na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie. Veľmi dlhá časová medzera však nenaznačuje nič pozitívne a každú takúto dlhšiu medzeru v životopise by ste mali vedieť vysvetliť a opísať čo ste počas tohto obdobia robili. Poradíme vám ako na to! 

Čomu ste sa venovali v období kedy ste nepracovali?

Personalista sa vás veľmi pravdepodobne spýta presne túto otázku, ak v životopise uvidí, že v nejakom období ste boli nezamestnaný. Odpoveď na túto otázku je veľmi dôležitá, preto by ste si ešte pred pohovorom mali premyslieť, čo by ste na takúto otázku odpovedali.

Veľká časť personalistov hľadá zdôvodnenia prázdneho miesta v životopise, kedy ste neboli zamestnaný, či už je to z dôvodu materskej dovolenky, nezamestnanosti alebo dlhodobého pobytu v zahraničí. Niektoré dôvody sa vysvetľujú ľahšie, k iným treba pristupovať opatrnejšie.  Hlavne ak uchádzača táto otázka na pohovore prekvapí, začne si vymýšľať a zavádzať. Nie je to správne riešenie, personalista klamstvo veľmi rýchlo odhalí.  Odhalené klamstvo môže v jednom okamihu „zabiť“ všetky vaše šance na dané pracovné miesto, napriek tomu že máte dostatočnú prax aj zručnosti.

Nestojí za to si vymýšľať, ale uviesť pravdu takým spôsobom, aby to pôsobilo čo najmenej negatívne. Kratšie medzery obyčajne personalista zdôvodniť nevyžaduje (ide často o obdobie po ukončení štúdia, kedy je to prirodzené, či v období hľadania nového zamestnania, tesne po ukončení pracovného pomeru a pred začiatkom ďalšieho,). Ak je medzera dlhšia ako rok, veľmi pravdepodobne sa vás na toto obdobie spýta.

Využite každú medzeru v životopise aktívne

Každá medzera znamená príležitosť pracovať na sebe! Takto nejako by ste mali pristupovať k časovému obdobiu kedy nemáte trvalé zamestnanie, alebo ste sa rozhodli zmeniť smerovanie vášho štúdia. Voľný čas by ste mali využiť rozvojom seba, svojich zručností a ideálnou nejakou stážou alebo brigádou. Oveľa jednoduchšie sa vám neskôr bude na pracovnom pohovore vysvetľovať, čo ste robili počas obdobia voľna.

Ďalšou možnosťou je absolvovanie vzdelávacích kurzov. Tie už dnes môžete absolvovať aj z pohodlia domova. Rôzne online vzdelávacie kurzy zavŕšené získaním certifikátu, ktorý si samozrejme môžete uviesť aj do životopisu, je výbornou príležitosťou ako na sebe pracovať počas tohto obdobia.

Vysvetlenie medzery v motivačnom liste

Ďalšou možnosťou ako vysvetliť časovú medzeru v životopisu , je stručne ju popísať už v motivačnom liste. V dvoch až troch vetách uvediete zdôvodnenie medzery ako aj to, ako aktívne ste vypĺňali čas počas medzery. Je to dobrý spôsob hneď z dvoch dôvodov:

  1. Zamestnávateľ bude mať túto informáciu hneď (mohol by to byť totiž v niektorých prípadoch aj dôvod nepozvania na pohovor, hlavne ak mu nebude jasné z akého dôvodu je tam napríklad viac ako ročná medzera)

  2. Zamestnávateľ časovú medzeru na pracovnom pohovore nebude viac preberať, keďže už dostal vysvetlenie v motivačnom liste.

Medzera po skončení strednej a vysokej školy

Veľká väčšina študentov po absolvovaní strednej a vysokej školy smeruje na úrad práce. Je prirodzené, že na nájdenie toho správneho zamestnania je potrebný nejaký čas. Ideálne je, ak sa vám podarí nájsť zamestnanie do dvoch mesiacov po ukončení štúdia . Zdôvodnenia takto krátkeho obdobia zamestnávateľ nebude chcieť. Aj v tomto čase by ste sa však mali snažiť pracovať na sebe a svojich zručnostiach. O to viac ak toto obdobie bude dlhšie ako dva mesiace.

Aj choroba môže zapríčiniť medzeru

Ak je dôvodom vašej medzery choroba, stačí to uviesť do životopisu. Zamestnávateľovi bližšie nemusíte uvádzať o akú chorobu išlo. To by prichádzalo do úvahy iba v prípade, že by táto choroba mohla mať ešte nejaký vplyv na váš budúci pracovný výkon. Zamestnávateľ nemá dôvod sa pýtať na váš zdravotný stav v minulosti – choroby ani iné zranenia.

Medzery v životopisoch strašia nejedného z uchádzačov o zamestnanie. Najmä ak je táto medzera dlhšia ako rok, začína to byť problém, ktorý sa ťažšie vysveteľuje. Aj v takomto prípade je však možné túto medzeru využiť aktívne, a to pracovaním na sebe a svojich zručnostiach. Vzdelávanie nemusí byť nič finančne náročné – na internete nájdete množstvo zdrojov a bezplatných kurzov. Stačí sa len do toho pustiť a myslieť na to, že každou takouto aktivitou skracujete čas, kedy budete nezamestnaný.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis