do:
Eur / hod.

Najčastejšie chyby vo vašich životopisoch

Najčastejšie chyby vo vašich životopisoch

20.04.2015

Personalisti sa často sťažujú na nekvalitné životopisy. Pozreli sme si teda niekoľko životopisov našich registrovaných užívateľov a vybrali sme niekoľko základných chýb, ktoré sa najčastejšie opakovali. Zistili ste, že rovnakú chybu máte v životopise? Opravte ju skôr, ako svoj životopis znovu pošlete zamestnávateľovi.

Toto je len malá ukážka desiatich pravidelne sa opakujúcich chýb a hoci sa vám niektoré môžu zdať len ako drobný detail, práve ten často zaváži a rozhodne o vašom pozvaní, či nepozvaní na pracovný pohovor.

Životopis na 5 riadkov nestačí

Ak zamestnávateľ v pracovnej ponuke požaduje zaslanie životopisu (a ak neuvedie inak), má vždy na mysli formálny dokument, s ktorým sa každý z nás už niekedy stretol alebo stretne v budúcnosti. Píšeme doň naše kontaktné údaje, opisujeme získané vzdelanie, pracovné skúsenosti (prax), zručnosti a môžeme doplniť aj naše záľuby a vlastnosti.

Stretli sme sa však hneď s viacerými životopismi, kde sa okrem kontaktných údajov nenachádzalo vôbec nič, prípadne len veľmi stručná informácia o zručnostiach. Štruktúrovaný životopis síce nemá byť žiadne rozsiahle dielo a ideálne by sa mal zmestiť do dvoch až troch strán, veľmi stručný životopis však nerobí dobrý dojem a životopis nemá dôvod na vaše pozvanie na pracovný pohovor.

Emailová adresa lenivec3000@email.sk naozaj nie je vhodná

Hoci na to pravidelne upozorňujeme, ešte stále sa bežne stretávame, že v životopise je uvedená emailová adresa, ktorá sa do životopisu  nehodí. Emailová adresa vie totiž o uchádzačovi prezradiť oveľa viac ako si viete predstaviť. Ešte raz vás chceme upozorniť, NEPOSIELAJTE EMAILOVÉ ADRESY S KTORÝMI STE SA REGISTROVALI NA SOCIÁLNU SIEŤ (lenivec, sexibaba, superman, agent007 a pod.). Dnes už nie je problém založiť si novú emailovú adresu do pár sekúnd. Mala by obsahovať aspoň vaše priezvisko. A hoci je už viacero z emailových adries obsadených, ešte vždy je množstvo ďalších možností ako sa od nich odlíšiť. Tu je niekoľko prípadov na správny tvar emailovej adresy.

  • meno.priezvisko@
  • priezvisko.meno@
  • mpriezvisko @
  • priezviskom@

Životopis ako "obrázok" (jpg)? Skúste PDF.

Najčastejšie uchádzači posielajú svoj životopis ako MS Word dokument. Hoci to nie je problém, lepším formátom pre životopis je PDF.  Stretli sme sa však aj s obrázkami vo formáte jpg alebo životopisom, ktorý bol vypísaný priamo do emailu. Takéto formáty pre životopis nie sú vhodné. Personalista si môže chcieť životopis uložiť do priečinku a ťažko povedať, či sa mu bude chcieť kopírovať životopis priamo z mailu o jeho prehľadnosti, by sa tiež dalo váhať. 


Ideálne je ak si životopis napíšete v MS Word alebo inom textovom editore, ktorý radi používate a následne ho uložíte ako PDF dokument (názov by mal obsahovať vaše priezvisko, napr. CV_Janko-Hraško).

 

Trochu formátovania nikdy nezaškodí

Jedným z odporúčaní je aj prehľadnosť životopisu. Už jednoduché formátovanie vie niekedy so životopisom spraviť zázraky. Tučné písmo, typ písma, štýl nadpisov/podnadpisov vie zabezpečiť, aby bol životopis prehľadný.

Aj ja som flexibilný, komunikatívny, tímový hráč!

Vo väčšine životopisov sme sa stretli s takmer totožnými vlastnosťami (náhoda?). Uchádzači sa často nechávajú inšpirovať ostatnými životopismi, ktoré nájdu ako vzor na internete a len sucho vypíšu vlastnosti, o ktorých sa písalo, že môžu spraviť dojem na personalistu (to už často neplatí). Ak však personalistovi dorazí 5 životopisov a v 4 budú úplne totožné vlastnosti, ktorý životopis ho zaujme najviac? Odpoveď asi tušíte. Snažte sa byť pri písaní kreatívni. Práve takéto malé detaily môžu rozhodnúť o tom či váš životopis personalistu zaujme a pozve vás na pohovor.

Mám víborné jazikové znalosty

Au! Aj vás bolia oči z takého nadpisu?  Gramatické chyby v životopise  nemajú čo hľadať. Samozrejme drobná chybička sa občas môže prihodiť a stane sa to komukoľvek. Ak však životopis vyzerá ako nepodarený diktát, takýto životopis jednoducho nemôže spraviť dobrý dojem. NIKDY.

Ak je gramatika vaša slabá stránka a viete o tom, poproste aspoň v tomto prípade niekoho, kto po vás životopis skontroluje. Už aj MS Word poskytuje celkom slušnú kontrolu gramatiky, tak prečo ju nevyužiť.

Základnú školu uvádzať netreba (ani ovládanie Skicáru)

Keďže predpokladom pre uzavretie dohody o brigádnickej práci študenta je ukončenie povinnej školskej dochádzky, predpokladá sa že základnú školu má každý, kto sa o brigádu uchádza. Učivo na základných školách sa v prevažnej miere nelíši a preto nie je potrebné špecifikovať, do ktorej konkrétne si chodil.

Do životopisu stačí uviesť len strednú a vysokú školu, či už ich práve študujete alebo ste ich už absolvovali. Ak ste ich absolvovali viac, uveďteich všetky.

Z času na čas sme sa stretli aj uvádzaním zručností ako Skicár, alebo Kalkulačka. Požiadavku na takéto nástroje nepožaduje žiadny zamestnávateľ, a to z jediného dôvodu - predpokladá, že tieto nástroje každý z uchádzačov ovláda, resp. ich nijak pri práci nevyužijete. S prácou v Skicári sa práci stretnete len ťažko. Iné je ovládanie nástrojov ako Adobe Photoshop, Corel Draw a podobne. Ak ovládate tieto gratické nástroje, neváhajte ich do životopisu uviesť.

 

Som MS Word EXPERT!!!

V životopisoch nás asi najviac prekvapil jeden fakt. Medzi mladými ľuďmi sa nachádza množstvo expertov na MS Word. Bolo by to výborné, keby...Keby to bola úplná pravda. Už pri prvom pohľade na životopis totiž bolo vidno, že tento životopis nepísal expert na Word a dokonca nešlo ani o pokročilého používateľa . Tomu, že ide o experta, z neforemného životopisu bez formátovania, neuverí ani personalista. Životopis bez formátovania, bez zarovnania okrajov, či bez použitia štýlov si expert na Word nedovolí zaslať. A to ide len o úplne základné funkcie tohto programu.  

Radi by sme vám ukázali aj príklad, no kvôli ochrane osobných údajov našich užívateľov, také niečo nie je možné. Určite si však viete predstaviť ako taký životopis môže vyzerať. Hoci po obsahovej stránke je životopis kvalitný, uvádzaním nesprávnej úrovni kľúčových zručností sa dobrý dojem z neho stráca.

Máš prax? Povedz nám viac

Životopisom sa chcete predať. Samozrejme nie doslova, ale predávate svoje skúsenosti a zručnosti a ako odmenu  žiadate pozvanie na pracovný pohovor, kde preukážete  svoje zručnosti a získate pracovné miesto. Viacero uchádzačov, ktorí zasielali životopis malo  dokonca aj prax, no je obrovská škoda ak popis práce vôbec neuvediete. Sú to tie najdôležitejšie údaje pre zamestnávateľa (personalistu) , preto by v životopise nemali chýbať.

Životopis po dátume spotreby

Určite by ste si nekúpili potraviny, ktoré sú po dátume spotreby. Prečo by si personalista čítal životopis, v ktorom je uvedené, že bol písaný pred viac ako rokom? Hoci sa zdá, že ide o drobnosť je to celkom zásadná vec, svedčí totiž o tom, že životopis je buď neaktuálny, alebo uchádzač za obdobie viac ako jeden rok nijak nepokročil vo svojej kariére, nezískal žiadne zručnosti a pod. Neznamená to však len, že prepíšete dátum na konci životopisu a je vybavené. Uvažujte nad tým, či ste za toto obdobie nepokročili v nejakej zručnosti, nemáte za sebou nejakú brigádu, či dobrovoľnícku prácu, nezačali ste s nejakou zaujímavou záľubou a pod. 

Pár slov na záver...

Ako ste si mohli všimnúť, často ide o detaily. No práve tie v životopisoch rozhodujú! Všímajte si aj tie detaily a malé chybičky a snažte sa ich opraviť. Učíme sa na vlastných chybách, ale aj na chybách ostatných. Nemusíte sa vôbec trápiť tým, že po prečítaní článku ste zistili, že niektoré chyby, ktoré sú tu vypísané, máte aj vo svojom životopise. Jednoducho ich opravte a môžete s lepším pocitom posielať váš životopis zamestnávateľom. Každým jedným vylepšením životopisu, zvyšujete svoje šance na úspech!

 

Ak chcete vidieť, ako by mohol vyzerať taký správny životopis, navšítv našu poradňu a pozri si:

 

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis