do:
Eur / hod.

Životopis s fotkou, či bez?

Životopis s fotkou, či bez?

20.06.2014

Pri písaní životopisu sa často stretnete s dilemou či do životopisu vložiť svoju fotku. Samozrejme fotografia nie je povinnou súčasťou životopisu a žiadny personalista vás nepríjme na brigádu práve kvôli fotografií, ale môže sa pokojne stať, že vás kvôli nevhodnej fotografii neprijme. 

Akú fotografiu dať do životopisu

Pridať do životopisu fotografiu môže byť zisk, ale aj veľké riziko, hlavne ak do životopisu zvolíte tú nevhodnú.  Ak sa teda rozhodnete, že fotografiu  v životopise chcete, je veľmi dôležité premyslieť si, akú  fotku si vyberiete. Aj keď vám osobne sa môže zdať, že na fotke vyzeráte dobre a fotografia sa do životopisu hodí, nemusí to tak vždy byť. Vždy sa držte tipov pre správny životopis.

Na fotografii v životopise by mal byť uchádzač o brigádu jasne viditeľný, najlepším variantom je teda portrét tváre vyhotovený u nejakého fotografa. Určite vhodným doplnkom fotky je úsmev, t.j. fotka nemá vyzerať veľmi strojene. Príjemný a pozitívny výraz tváre môže hneď personalistovi, čo to o človeku napovedať. Žiadne prehnané výrazy sebavedomia, či grimasy. Prirodzený výraz ukáže na fotke v životopise  najlepšie.


Aká fotka nie je vhodná do životopisu

Personalistom denne chodí množstvo životopisov s fotografiami z dovolenky, s domácimi miláčikmi, z diskoték, barov a rôzne ďalšie momentky, ktoré sa k serióznemu záujmu o brigádu či prácu nehodia. Samozrejme aj tu môžu existovať výnimky. Napríklad pri uchádzačovi o prácu lyžiarskeho inštruktora, alebo uchádzača o brigádu animátora.

„Uchádzač, ktorý sa hlási na brigádu inštruktor lyžovania, môže poslať fotku napríklad aj zo zimnej dovolenky s lyžiarskou prilbou na hlave“.


Ide však naozaj o výnimočné prípady, kedy aj tieto fotky v životopise pochopí a môže ich dokonca ohodnotiť pozitívne.

Je však tucet ďalších prípadov, kedy nie je vhodné takéto a podobné fotografie neposielať. Ak vhodnú fotografiu v tom momente nemáte a životopis je potrebné poslať čo najskôr, fotografiu jednoducho do životopisu nedajte. Personalista to nebude hodnotiť negatívne. Fotkou zo súkromného albumu, môžete personalistovi o sebe povedať viac ako by ste chceli.  Neposielajte tiež neaktuálne fotky spred niekoľkých rokov, fotografia by sa mala čo najviac podobať realite, aby personalista nebol zaskočený, keď vás neskôr pozve na pracovný pohovor.

Pozor si dávajte aj na viac odhalené fotografie a aj keď by ich možno časť personalistov ohodnotila kladne, nikdy neviete u koho nakoniec váš životopis skončí. Zvoľte radšej formálnejšie oblečenie.

Dbajte aj na to, aby fotografia bola v dobrej kvalite, správne zaostrená na vašu tvár a samozrejme tiež, aby ste boli na fotografii zreteľne viditeľný. V žiadnom prípade nepridávajte do fotografie žiadne efekty a aj retuš by mala byť v čo najmenšej možnej miere. Ak sa rozhodnete pre rámik , zvoľte ho úplne jednoduchý, najlepšie žiadny.

Asi najideálnejšie riešenie je zájsť do ateliéru a nechať sa odfotiť profesionálom. Ak mu poviete, že ide o fotku do životopisu, pravdepodobne sám bude veľmi dobre vedieť určiť aká fotografia a vaša póza bude vhodná. Fotograf vám zároveň spraví niekoľko druhov fotografii, z ktorých si vyberiete tie najlepšie.

Kde umiestniť fotografiu do životopisu

Ak už teda máte vybratú vhodnú fotku, nasleduje ďalšia dôležitá vec , a to jej umiestnenie do životopisu. Pravý alebo ľavý horný roh životopisu sú na umiestnenie fotografie najvhodnejšie. Taktiež treba zvoliť aj správnu veľkosť, aby personalista nemusel fotku skúmať lupou a zároveň, aby nezaberala veľkú časť životopisu. Veľkosť sa môže zhodovať napríklad s pasovým formátom (3x3,5 cm).


Myslite aj na to, že životopis budete posielať mailom, preto fotku pred vložením do životopisu zmenšite (na veľkosť max. 150kB). Ak chcete vidieť konkrétny príklad životopisu aj s miestom pre fotografiu pozrite si vzor životopisu v našej poradni.

Odlíšte sa videovizitkou

Aj keď je videovizitka uchádzača o brigádu na Slovensku takmer raritou, v zahraničí už ide o celkom bežnú prax. Odlíšte sa od svojich rovesníkov a natočte o sebe krátke prezentačné video, ktoré priložíte k životopisu. Často takéto video povie o uchádzačovi oveľa viac a v personalistovi zanechá oveľa lepší a profesionálnejší dojem z uchádzača.

Pre videovizitku taktiež zostávajú v platnosti všetky pravidlá, tak ako aj pri fotografii v životopise.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis