do:
Eur / hod.

Ako sa pripraviť na pracovný pohovor?

Ako sa pripraviť na pracovný pohovor?

29.07.2013

Prvým krokom a veľmi dôležitou fázou prijatia do zamestnania je pracovný pohovor. Bez pracovného pohovoru zamestnávateľ riskuje, že zamestnanec nebude spĺňať nevyhnutné predpoklady na vykonávanie brigády. Aj preto sú pracovné pohovory, až na pár výnimiek, súčasťou prijímania zamestnancov do práce. Ako sa na pohovor pripraviť?

Vašou veľkou výhodou je, že o vašej účasti na pracovnom pohovore viete dopredu, tak máte dostatok času na prípravu. To neznamená, že sa naňho musíte začať pripravovať nevyhnutne až po pozvaní od zamestnávateľa, ale dokonca ešte skôr ako si začnete brigádu hľadať. Je totiž veľkým predpokladom, že k pozvaniu na pracovný pohovor skôr či neskôr príde. Takmer pri každej brigáde, nezáleží či ide o brigádu v Nitre alebo brigádu v Bystrici sa pri výbere pracovníka na pracovnú pozíciu uskutočňuje viacero osobných pohovorov. Je to fáza, kedy personalista môže najlepšie spoznať uchádzača a určiť, či je pre danú prácu vhodný, alebo nie.

 

Nijak vám to neuškodí, naopak už pri prvom kontakte budete oveľa istejší a na pohovore už takmer bez nervozity a sami sebou. Veľmi dôležitý pre každého personalistu, či zamestnávateľa všeobecne, je prvý dojem, ktorý mu ponúknete. Každý zamestnávateľ počíta s trochou nervozity, avšak treba si dať pozor aby vám nervozita neuškodila natoľko, že zabudnete spomenúť základné veci a dostanete takzvané „okno“. Predchádzať tomuto stavu vám pomôže práve dôkladná príprava pred pracovným pohovorom. Sebavedomie, ktoré nadobudnete pri príprave vám môže výrazne zjednodušiť pracovný pohovor.

 

 

Načo by ste sa mali zamerať vo svojej príprave? Ide o úplne základné veci, ktoré vám nezaberú veľa času. Dôležité pri pracovnom pohovore na brigádu v konkrétnej firme je dôležité si o nej zistiť čo najviac informácií. Informácie sú verejne dostupné, či už na webovej stránke spoločnosti, tlači, propagačných materiáloch a podobne. Fakt, že už pred nástupom budete o firme vedieť veľa, je pre zamestnávateľa znamenie, že máte o prácu ako aj celú spoločnosť naozaj záujem.

 

Veľa mladých ľudí zabúda na pohovore na jednu veľmi dôležitú vec. Personalista alebo iná zodpovedná osoba za nábor má pred sebou váš životopis. Okrem toho, že by ste si mali dať pozor na to ako napísať životopis, mali by ste aj vedieť obhájiť každú jednu položku, ktorú ste doň uviedli. Úlohou personalistov je pýtať sa podrobnejšie na najpodstatnejšie položky v životopise (predošlé zamestnanie, špecifické zručnosti, jazykové znalosti). V prípade ak napríklad uvediete, že ste pokročilý v nejakom cudzom jazyku, personalista môže pokojne viesť celý pohovor v jazyku, ktorý ste do životopisu uviedli, obzvlášť pri pracovnom pohovore na brigádu v zahraničí. Nebuďte zaskočení tým, že pohovor nie je vedený vo vašom rodnom jazyku. Brigáda napr. v Anglicku si cudzí jazyk jednoducho vyžadovať bude.

 

Zamyslite sa nad pracovnou pozíciou, o ktorú máte záujem. Takmer s istotou sa vás personalista spýta, prečo vás táto pozícia zaujala. Odpoveď „neviem“ alebo „páči sa mi“ určite nie je tá, ktorú očakáva. V pohode stačí jedna rozvitá veta, v ktorej jasne a stručne vyjadríte dôvod vášho záujmu o danú brigádnickú pozíciu.

 

Pokojne si môžete pripraviť aj odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pri pohovoroch vyskytujú. Základnými sú napríklad: „Akú sú vaše silné/slabé stránky? Kde sa vidíte za 5 rokov? Prečo by sme vás mali prijať? Aké je vaše mzdové očakávanie?“ Na tieto a podobné otázky by ste mali odpovedať svojsky a kreatívne. Nemalo by ísť o nejakú poučku, ktorú si prečítate na internete, ale váš vlastný názor a pocit.

 

Nezabudnite na psychickú prípravu pred pohovorom. Na pracovný pohovor by ste určite nemali ísť so zlou náladou, byť na niekoho nahnevaný, či dokonca posilnený nejakým alkoholickým nápojom. Dôležitý je aj spánok. Od prvého okamihu dňa by ste mali byť pozitívny a rovnako pozitívne naladený zostať počas celého pohovoru. Nezáleží na tom či ide o telefonický alebo osobný pohovor, pripraviť sa v ten deň, by ste sa mali rovnako. Dojem, ktorý nadobudnete u personalistu je kľúčovým.

 

Takto pripravený už môžete pokojne ísť na pracovný pohovor. Nezabudnite byť sami sebou a pokiaľ nie je určené inak, dbajte na formálne oblečenie. Ak sa budete hrať na toho, kým nie ste, zamestnávateľ to veľmi rýchlo odhalí a napriek získaniu práce sa v nej určite dlho nezdržíte.

 

Nezabúdajte, že väčšina pohovorov stroskotá práve na príprave, ktorú väčšina uchádzačov berie na ľahkú váhu. Ak vás už spoločnosť pozve na pohovor, pristupujte k tomu poctivo. Iní uchádzači túto možnosť nemuseli ani dostať.

 

Jedným z veľmi užitočných možností je aj simulátor pracovného pohovoru na portáli Brigada.sk. Tento simulátor ti pomôže pripraviť sa na otázky, ktoré sa ťa personalista na pracovnom pohovore takmer s istotou opýta.

 

V prípade neúspešného pohovoru nevešajte hlavu. Nič ste nestratili, práve naopak, získali ste ďalšie skúsenosti, ktoré pomôžu pri príprave na ďalší pracovný pohovor. Každým neúspešným pohovorom stúpa šanca, že na tom ďalšom budete úspešní a brigádu získate, práve kvôli skúsenostiam, ktoré pri každom pracovnom pohovore naberáte.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis