do:
Eur / hod.

Pracovný pohovor je ako prvé rande

Pracovný pohovor je ako prvé rande

12.01.2015

Na svoje prvé rande si spomína asi každý. Predsa len "prvé rande" je prvé a nebudete mať šancu zažiť ho znovu. Preto je na mieste aj istá dávka nervozity. Napriek tomu, že ste mali všetko premyslené a v hlave usporiadané , nemuselo vyjsť všetko tak, ako ste si to pôvodne predstavovali. 

Neprichádzate na správne slovápotia sa vám ruky, nastane nechcené dlhé ticho... Nuž, stáva sa to :) No a veľmi podobne to môže dopadnúť aj na  pracovnom pohovore. Každý si uvedomuje, ako dôležité je na pohovore uspieť a čo všetko to môže pre neho znamenať. Tak čo všetko asi majú spoločné prvé rande s pracovným pohovorom ? :)

 

Nervozita

Aj ten najväčší flegmatik je pred pracovným pohovorom nervózny (aj keď to možno neprizná). Spomínate si na prvé rande? Pravdepodobne už dlhšiu dobu pred ním ste boli nervózny a čím viac sa rande blížilo, tým bola nervozita väčšia. N a práve nervozita najčastejšie spôsobuje veci, ktoré na prvom rande ani na žiadnom pracovnom pohovore nechcete. Neviete reagovať na žiadne otázky, zabudnete čo ste chceli povedať, potíte sa, ...Nič z toho na nového partnera nemusí pôsobiť veľmi dobre, tak ako to nepôsobí dobre ani na personalistu na pracovnom pohovore. Samozrejme nervozita sa prejavuje u každého inak. U niekoho je ju vidno viac u niekoho menej. Redukovať nervozitu do takej miery, aby neovplyvnila vaše bežné správanie a vyjadrovanie, nie je celkom ľahké, no dá sa to naučiť. Resp. pripraviť sa tak, aby váš výkon na pracovnom pohovore nervozita neovplyvnila.

Od prvého momentu by ste sa mali usmievať a brať veci pozitívne. Samotnou kapitolou ako predísť nervozite je samozrejme dôkladná príprava. Príprava na pracovný pohovor by mala byť samozrejmosťou, a to nie len pri prvom pracovnom pohovore, ale aj pri každom ďalšom pohovore, ktorý v živote absolvujete.

Prehnaná snaha zaujať

Veľký problém niektorých "prvých rande" je snaha zaujať (a to za každú cenu). Zaujať novú partnerku, či partnera,  je naozaj dôležité, nerobte však úplne hocičo, len aby ste zaujali. Mali by ste zaujať hlavne tým, aký skutočne ste a presne to isté platí aj pri pohovore. Nepreceňujte svoje dobré vlastnosti (zručnosti, skúsenosti), nebuďte prehnane sebavedomý. Veľmi dôležitý pri prvom rande je aj prvý dojem a práve ten často rozhodne o tom, či po prvom rande bude nasledovať aj druhé, tretie, štvrté...

Pri pracovnom pohovore je to veľmi podobné.Na pracovnom pohovore sa snažíte spraviť dobrý prvý dojem, následne svojimi zručnosťami a pracovnými skúsenosťami personalistovi ukázať, že práve vy ste vhodný kandidát na pracovnú pozíciu. Zaujať personalistu však nie je jednoduché. Často práve skúsenosti z predošlého pracovného pohovoru rozhodnú o tom, ktorý kandidát je na pohovore úspešnejší. Preto tak ako nevydarené prvé rande, tak aj prvý pracovný pohovor by ste nemali považovať za tragédiu. 

Nepohodlné oblečenie

Najmä čo sa týka pracovného pohovoru je oblečenie veľmi dôležitým prvkom, ktorý riešiamuži aj ženy, hoci muži si to nie vždy pripúšťajú (čo je často problém, hlavne ak muž príde na pohovor v tričku a a džínsoch!)... Kráčate na pracovný pohovor a cítite sa ako by ste mali na sebe oblečenie niekoho iného. Kúpili ste si nové šaty, ktoré máte na sebe prvýkrát a zrazu zistíte, že nie sú úplne podľa vašich predstáv, keď ich máte na sebe. Alebo si páni kúpia novú košeľu, kravatu, ktorú inak bežne nenostia a samozrejme si ju stiahnu nadoraz. Na pohovore sa potom viac sústredia na to ako ich kravata škrtí, ako na otázky personalistu.

Vaše oblečenie môže zvýšiť vaše sebavedomie. Samozrejme ak zvolíte vhodný odev na pracovný pohovor. Ak sa cítite v oblečení pohodlne a vyzeráte dobre, budete sa aj cítiť dobre a sebaisto, čo je pri pohovore veľmi dôležité. Presne to isté platí aj o prvom rande . Na prvé rande sa určite nemusíte obliekať formálne, tak ako je to pri pracovnom pohovore. Čo však platí je, že by ste sa mali v prvom rade cítiť v oblečení pohodlne.


Nevydarené prvé rande by ste nemali pokladať za životný neúspech, tak ako by ani nevydarený pracovný pohovor nemal byť pracovným neúspechom. Čo je však veľmi dôležité, mali by ste sa poučiť z chýb, ktoré ste spravili a zároveň pracovať na sebe, svojich zručnostiach, získavať skúsenosti. Úspechy sa časom dostavia. 

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis