do:
Eur / hod.

Jakub Ptačin: Všetko je o tom, akých ľudí máte okolo seba

 
Jakub Ptačin: Všetko je o tom, akých ľudí máte okolo seba

27.01.2014

Jakub Ptačin je mladý človek z Námestova, ktorý má vo svojich 23 rokoch na konte hneď niekoľko úspešných projektov – UniCamp, QuickKancle, Kolokolo, To sa nedá a ďalšie. V súčasnosti vyučuje na FMK UCM v Trnave a je tiež dizajnérom na voľnej nohe. Širokej verejnosti je známy aj vďaka predstaveniu jeho projektu „Operačný program krajšie Slovensko“ na konferencii TEDx.

Vieme o tebe, že si pracoval pre viacero známych spoločností, medzi nimi napríklad Sygic, Martinus, ESET, či Etarget. Kam však siahajú tvoje pracovné začiatky? Vyskúšal si predtým aj nejaké brigády? Čo bola vôbec tvoja prvá práca? Na čo si minul svoju prvú výplatu ? :)

Moja prvá práca bola brigáda na jednom ranči v Námestove. Natieral som, kosil som, kopal som. Za prvú výplatu z tejto brigády som si kúpil jednu činelu k mojim bicím. Pamätám si to presne aj dnes, ako som po ňu šiel do našich hudobnín - bola to Sabian B8 Crash-ride 18 palcová.


Ako si sa potom dostal do spomínaných spoločností? Ozval si sa na nejakú pracovnú ponuku, alebo si ťa nejako našli sami?

Chalani z Etargetu sa mi ozvali sami, do Sygicu som sa normálne prihlásil na pozíciu. Ostatné veci robím ako freelancer pre rôznych klientov a tí sa mi zatiaľ ozývajú sami. Veľmi mi v tom asi pomáhajú moje bočné aktivity.


Kedy si sa rozhodol, že nechceš byť len zamestnancom, ale začneš pracovať aj na svojich vlastných projektoch? Aký projekt bol tvoj úplne prvý?

Vždy som pracoval aj na svojich projektoch. Na strednej, na výške či popri zamestnaní. Začínal som organizáciou koncertov pre moje kapely ako asi štrnásťročný.


Podporoval ťa pri tom niekto? Alebo si si šiel sám za svojimi nápadmi a cieľmi?

Všetko je to o tom, akých ľudí máte okolo seba. Bez správnych kamarátov by som nič z toho nedal.


Na svoj vek si toho stihol neuveriteľne veľa. V čom je tvoj trik, že stíhaš toľko vecí, projektov a práce?

Nemyslím si že som toho stihol nejak extra veľa, možno je len o tých veciach viac počuť. Trik nie je žiadny. Baví ma robiť to, čo robím.


Ako asi môže vyzerať tvoj bežný pracovný deň?

Je to aktuálne veľmi rozdielne podľa toho, či je semester alebo nie (lebo učím na Fakulte Masmediálnej komunikácie v Trnave).  Moje dni sú popretkávané množstvom stretnutí, no to chcem viac utlmiť. Doobeda a večer dizajnujem, ostatné veci robím počas dňa.


Kde hľadáš inšpiráciu pre stále nové a také inovatívne projekty?

Ako som už napísal v predchádzajúcej odpovedi, je to o ľuďoch, ktorých máte okolo seba. Treba sa obklopovať tými správnymi. Tými, ktorí vás inšpirujú a posúvajú vpred. Tými, ktorí vám neberú energiu. Všetko ostatné potom vznikne z tej ľudskej interakcie.


Veľa ľudí a dokonca aj médiá zaujal tvoj projekt „Operačný program Krajšie Slovensko“. Čo ťa priviedlo k tomu zaoberať sa Slovenskom a životom v ňom? Čakal si tak veľký ohlas na tvoje vystúpenie na TEDx s touto témou?

Venoval som tej prednáške pomerne veľa času, takže som si asi trochu veril, že to aj dobre dopadne. Témou tedxov sú myšlienky hodné šírenia a tieto mi také prišli.


Vďaka tvojej snahe a projektom si sa dostal dokonca až do Silicon Valley - svetovej mekky IT biznisu. Ako sa ti tam podarilo dostať? Čo si tam robil? A aké skúsenosti ti tento pobyt priniesol?

Vyhrali sme súťaž organizovanú ministerstvom hospodárstva. Pracovali sme tam na našom startupe Foretaster. Zistil som, že sa podľa mňa dá urobiť a vybudovať zaujímavá firma aj v Európe a na európskych trhoch ale ak ste z IT a chcete robiť niečo globálne musíte byť tam. Niekedy tam ale stačí mať marketing a sales.


Veľa mladých ľudí v tvojom veku hovorí o veľmi zlej situácii na pracovnom trhu. Máš z toho rovnaký pocit? Prečo myslíš, že sa mladým nedarí uchytiť sa?

Lebo sú počas školy leniví a nič nerobia a myslia si, že sa o nich potom niekto pôjde potrhať. Uvedomujem si, že sa to netýka všetkých zamestnaní, no u veľa sa to dá. Ak si bol už 3 letá pracovať v USA tak skús toto leto ostať tu na Slovensku a zamestnať sa vo firme, ktorá sa venuje tomu čo študuješ.


Je nejaké zamestnanie, ktoré by si si chcel ešte vyskúšať?

Ja by som si ich chcel vyskúšať strašne veľa. Chcem si dať jednu cestu niekde ako kamionista, skúsiť dokladať tovar v nejakom hypermarkete a mnohé iné. Vďaka tomu sa potom vie človek pozrieť na tú druhú stranu inými očami. Brigádoval som na čističke odpadových vôd, predával som nanuky, maľoval som bytovku, zatepľoval som rodinný dom, skladal som katalógy a kopu iných vecí za ktoré som dnes vďačný.


Počul si už o portáli Brigada.sk? V minulosti si neskúšal hľadať si brigádu aj cez tento portál ? :)

Mali sme vaše plagáty vyvesené v skúšobni v Námestove, keďže náš basgitarista bol v nejakom rodinnom vzťahu s jedným z vašich zakladateľov. Ja som si však brigády v tej dobe hľadal vždy osobne / osobnou návštevou a podobne. 

Ďakujeme Jakubovi za rozhovor.
https://jakubptacin.com

 

Prednáška "Operačný program krajšie Slovensko" - Jakub Ptačin na koferencii TEDx (Zdroj: YouTube)

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis