do:
Eur / hod.

9 tipov na úspešný online pohovor

9 tipov na úspešný online pohovor

18.12.2015

Vypracovanie domácej úlohy alebo splnenie povinnosti na brigádu je možné robiť napríklad aj počas cestovania domov. Vďaka moderným technológiám môžu ľudia svoj voľný čas tak predĺžiť a venovať sa iným činnostiam.

Využívaním zariadení s pripojením na internet šetrí nielen čas, ale aj peniaze. Podobným pravidlom sa riadi aj množstvo firiem, ktoré namiesto cestovania personalistov a vynakladania financií na čas strávený cestovaním radšej organizujú on-line pohovor. Záujemca o prácu sa s ním môže stretnúť najmä ak sa hlási na brigádu do zahraničia, či kultúrno- výmenný pobyt do USA a iných krajín. Výnimkou nie je ani jeho využitie u domácej firmy, pričom by konzultant (osoba, ktorá vedie pohovor) pochádzal z cudziny . Ako zvládnuť osobný pracovný pohovor je často diskutovanou témou . No špecifiká online pohovoru nemusia byť na prvý pohľad také zreteľné. Ponúkame pár užitočných rád, ako sa naň pripraviť, čo by si mal robiť počas neho a po pohovore.


Pred interview:


Skontroluj technologickú podporu:  ako prvé a najdôležitejšie je zistiť, či máš správne nástroje k uskutočneniu online pohovoru. Budeš potrebovať zariadenie s webkamerou a mikrofónom. Záleží od softvéru, v niektorých prípadoch môžeš používať mobilný telefón na audio časť. Predtým ako interview začne, otestuj tvoje audio a video nástroje a uisti sa, či máš dostatočne silné pripojenie na internet. Všetci poznáme zákony schválnosti, keď po strávení hodiny nad e-mailom pri odoslaní nastane chyba a celé dielo skončí vo vzduchoprázdne. Preto sa nespoliehaj len na WiFi signál ani pri takejto dôležitej udalosti.


Priprav sa na prípadné zlyhania: v prípade, ak by predsa len nastala porucha, priprav si záložný plán. Maj poruke Ethernetový kábel zapojený priamo do routera, ak by si stratil internetové pripojenie. Zváž použitie záložného zariadenia ako napríklad tablet, či notebook s webkamerou, ak prvá možnosť zlyhá.


Nájdi najlepšie miesto: ideálna „scéna“ na online pohovor je tichá izba, v ktorej môžeš brániť hluku a iným rušivým vplyvom. Pokús sa nájsť miesto s čistou stenou, bez plagátov sporo odetej Miley Cyrus, či kresbami mladšieho súrodenca, hoci môže ísť v budúcnosti o drahocenný exponát. Pozadie by malo byť neutrálne a aspoň trochu evokovať kancelárske prostredie. Uisti sa, že svetlo príliš nežiari alebo nevytvára tieň. Opäť odporúčame aj pre výber miesta plán B pre prípad, ak by v tom čase otec v miestnosti organizoval partičku pokru.


Nacvič si pohovor prostredníctvom Skype hovoru: ide o to, aby si videl reálne medzery, od fľakov na stene až po svoj vystrašený pohľad. Vyskúšaj online rozhovor na príbuzných alebo kamarátoch. Trénuj svoje schopnosti na pohovor a skontroluj používanú technológiu. Pýtaj sa blízkeho, ktorý vedie pohovor (konzultant) na spätnú väzbu, hlavne na to ako pôsobíš a či počuje každé tvoje slovo.


Rob si poznámky. Jednou z výhod online interview je možnosť mať poznámky priamo pred sebou (samozrejme mimo kamery). Môžeš si zapisovať nejasnosti, či mätúce informácie, ktoré chceš neskôr rozdiskutovať. Snaž sa zakryť pohľad na poznámky, aby to nevyzeralo na kamere, že sa zaujímaš skôr o to, kto vedie v pokri.

 

V deň pohovoru:

 

Šaty robia človeka. Len pre to, že sa s potenciálnym zamestnávateľom nestretneš osobne neznamená, že môžeš komunikovať v pyžame. Nezabúdaj, že stále hovoríme o odbornom pohovore, preto by si mal byť oblečený na úrovni. Formálny odev je správnou voľbou, pozor na príliš krikľavé a vyzývavé strihy, či vulgárne nápisy. Hoď očkom na svoj obraz na displeji, aby si sa uistil, že vyzeráš čo najprofesionálnejšie.

 

Otestuj vybavenie. Opäť skontroluj svoje technológie. Desať až pätnásť minút pred meetingom sa prihlás a uisti, že máš potrebný softvér nainštalovaný, pripravený a bude pracovať korektne počas pohovoru. Otestuj webkameru a audio prvky aspoň raz predtým, ako zažiješ pohovor v priamom prenose. Uisti sa, že všetko pôjde hladko.

 

Udržuj očný kontakt: prejavom úprimnosti a vyrovnanosti je očný kontakt. Pretože budeš používať webkameru, je bežné pozerať sa na monitor alebo na svoj obraz počas pohovoru. Namiesto toho sa snaž o priamy očný kontakt s kamerou. Konzultantovi to dodá pocit, že si sústredený a nerozptýlený tým, čo prebieha na obrazovke.

 

Neverbálna komunikácia. Nezabúdaj na neverbálne prvky, aby si svojmu prejavu dodal prirodzený efekt. Snaž sa pôsobiť uvoľnene, zapájať ruky pri vysvetľovaní a najmä úsmev. Chceš predsa, aby si zanechal dobrý dojem u potenciálneho zamestnávateľa hoci ide o formu neosobného rozhovoru.


Po pohovore:

 

Po tom, ako absolvuješ online interview, pokračuj akoby si sa zúčastnil normálneho pohovoru. Pošli napríklad stručný e-mail svojmu konzultantovi, v ktorom poďakuješ za príležitosť a rád by si bol informovaný o priebehu prijímacieho konania.
Ak ovládanie moderných technológií nepovažuješ za svoju silnú stránku, alebo si nespokojný s dojmom, akým pôsobíš prostredníctvom webkamery, radou nad zlato je trénovať, trénovať, trénovať. V používaní týchto zariadení budeš ako doma a táto skúsenosť ťa zvýhodní pri pohovoroch v budúcnosti. Samozrejme, že sám spozoruješ rozdiel medzi online pohovorom a pohovorom „tvárou v tvár“. Veríme, že ti tieto tipy pomôžu preklenúť časté chyby pri pohovore na diaľku.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis