do:
Eur / hod.

Ako sa zbaviť trémy a nervozity?

Ako sa zbaviť trémy a nervozity?

25.10.2019

Ak si jeden z tých, ktorí majú problém slobodne sa prejaviť pred väčšou skupinou ľudí, náš článok by sa ti mohol hodiť. Nie je jednoduché ovládať nervozitu či stres z prezentácie, no existuje niekoľko rád, ako sa naučiť s tým pracovať. Keď si uvedomuješ, že ťa tréma skutočne obmedzuje a chcel by si sa učiť ako na nej popracovať, tak si prečítaj náš článok. Zistíš, že nejde o tak náročné kroky. 

Všetci poznáme tie nepríjemné stavy pred verejným vystupovaním, ako sú spotené dlane, valiaci sa studený pot po čele, sucho v ústach a ustavičné búchanie srdca. Niektorí ľudia vedia tieto symptómy trémy redukovať, pre ostatných je to horšie než smrť. Všetky oči na teba, každé ucho nastražené a čo ak povieš niečo zle? To vie rozhodiť každého. Tejto nervozity sa však dá postupne zbaviť, ako? Hneď ti vysvetlíme...

 

Dostatočne sa priprav

Všeobecne sa tieto stavy dostavujú aj počas prvého pracovného pohovoru alebo verejného vytupovania, čo vie pekne skaziť prvý dojem. Pokiaľ máš mnoho informácií a argumentov na obhájenie svojho vystupovania- nemáš sa čoho obávať. Vnútorne vieš, že nemáš, čo pokaziť, tak prečo vlastne stresuješ? Materiál a podklady si starostlivo priprav, dokonca ti môže pomôcť skúsiť si svoje vystupovanie pred zrkadlom alebo pred niekým, kto ti je blízky. 

 

Image

 

Buď pozitívny

Veľa ľudí sa zameriava na negatívnu stránku nervozity, nie je to práve najpríjemnejší pocit, chápeme. No pokiaľ ju chceš aspoň čiastočne eliminovať, povzbudzuj sa, teš sa, čo bude až to skončí, usmievaj sa, dodávaj si pozitívnejšej energie. Nepremýšľaj nad tým, čo zlé sa môže stať. Takéto myšlienky tvoj strach iba prehlbujú. Radšej sa tomu vyhni tým, že budeš premýšľať nad daným momentom a pretransformuj svoju energiu do odhodlanosti.

 

Nájdi svoj spôsob ako sa uvoľniť

Taktiež aj cvičenie napomáha pozitívnym impulzom a redukovaniu nepríjemného pocitu v žalúdku. Ak na to nie je čas, tak sa aspoň poprechádzaj. Hlavne neostávaj pasívny! 

Pomáhať môže aj iná forma odreagovania. Tak napríklad si môžeš pustiť svoju obľúbenú hudbu, ktorá vieš, že ťa ukľudní, alebo si zamedituj. Je to iba na tebe.

 

Image

 

Nesnaž sa byť za každú cenu dokonalý

Ľudia, ktorí zažívajú neprekonateľnú úzkosť až paniku z verejného vystupovania, alebo dokonca sa aspoň nejako prejaviť v spoločnosti iných ľudí, majú sklon k perfekcionizmu. Je pochopiteľné, že sa snažíš svoju prácu odprezentovať, čo najlepšie, no je podstatné uvedomiť si, že práve ten stres ťa delí od svojho dobrého výkonu. Preto je dobré akoby „povoliť si byť v strese“ a zmieriť sa so svojím strachom. Jedine tak budeš schopný to prekonať.

Seriózne sa zamysli a povedz, kedy si bol vysmiaty alebo vyhodený z pracovného pohovoru? Počas vystupovania skús overenú techniku, ako je sústredenie sa na jeden bod pred sebou, koncentruj na tento bod a ostaň pokojný.

 

Bojuj so svojím strachom

Ak sa chceš naozaj naučiť pracovať s davom, je treba prekonávať svoj strach. Nezačínaj sprudka, pomalými krokmi samého seba prinúť, aby si sa viac prejavil. Svoje nároky stále navyšuj, zo začiatku skús napríklad verejné diskusie alebo sa aspoň viac pohybovať medzi ľuďmi. Ak si študent, tak máš skvelú príležitosť svoju hanblivú povahu prekonať pomocou odpovedania a prezentácií. Tak si na prejav pred davom precvičíš a budeš ho brať ako prirodzenú cestu komunikácie.

 

Aj negatívna skúsenosť je cenná a nemôžeš sa zbytočne schovávať a čakať. Treba na sebe pracovať a postupne svoj strach potláčať. Úspech spočíva v tvojej odhodlanosti pracovať na sebe samom

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis