do:
Eur / hod.

Brigádnici, viete ako vás vnímajú zamestnávatelia?

Brigádnici, viete ako vás vnímajú zamestnávatelia?

13.05.2016

Čo je cieľom zamestnávateľa pri prijímaní brigádnika? Ako sa pozerá na študenta bez pracovných skúseností? Má takýto študent šancu sa vôbec zamestnať?

Brigádnici sa často svojimi pracovnými výkonmi vyrovnajú aj bežným zamestnancom na trvalý pracovný pomer. Do firiem prinášajú svieže myslenie, nové nápady. Nerobí im problém práca s PC, internetom a mnohí ovládajú jeden či dokonca dva cudzie jazyky na pokročilej úrovni. Napriek tomu sú mnohí zamestnávatelia stále skeptickí a pozerajú hlavne na predošlé pracovné skúsenosti a prax.

Ako zamestnávateľ posudzuje pracovné skúsenosti?

Mnohí mladí ľudia sa trápia problémami ohľadne ich pracovných skúseností. Len malej časti sa podarí už počas štúdia na strednej, či vysokej škole získať relevantné pracovné skúsenosti, ktoré im pomôžu nájsť zamestnanie v oblasti, ktorú študovali. Zamestnávateľ ocení každú pracovnú skúsenosť, avšak brigádu, ktorú študent absolvoval už počas štúdia a týkala sa danej oblasti, ocení oveľa viac.

Preto už pri hľadaní brigády je dobre zvážiť to v akej pracovnej oblasti by ste chceli pracovať v budúcnosti a snažiť sa nájsť takú pozíciu, ktorá sa síce netýka priamo danej pracovnej oblasti, ale  budete pri nej využívať niekoľko zo zručností, získate relevantné kontakty a pod. To všetko vám neskôr môže pomôcť pri hľadaní trvalého zamestnania.

Zamestnávateľ a životopis študenta

Životopis je formálny dokument, ktorý veľmi stručne predstaví uchádzača o prácu, či brigádu. Štandardom je štruktúrovaná forma, aby bolo na prvý pohľad zamestnávateľovi jasné o akého uchádzača ide. Je dôležité klásť dôraz na to, ako sa v životopise predstavíte, ako uvediete svoje pracovné skúsenosti, zručnosti a ostatné údaje. Niekedy sa potenciál uchádzača stráca práve v zlom životopise - chaotickom uvádzaní údajov o sebe, či vynechaní niektorých podstatným informácií. Zamestnávateľ si samozrejme ako prvé všíma pracovné skúsenosti. Každá pracovná skúsenosť je skúsenosť, a tak by ste mali do životopisu uviesť všetky.  Ak máte nejaké pracovné skúsenosti, ktoré sú pre danú pozíciu relevantné, podrobne ich popíšte.

Má študent bez praxe šancu zamestnať sa?

V prípade, že sa študentovi nedarí nájsť prácu počas štúdia, či už kvôli študijným povinnostiam alebo si nenašiel popri iných záľubách a aktivitách čas, je stále možnosť ako presvedčiť zamestnávateľa, aby ho prijal do zamestnania aj po absolvovaní školy, bez získaných pracovných skúseností. Bude to však stáť určite viac úsilia ako študenta, ktorý počas štúdia absolvoval niekoľko brigád, má pracovné návyky a prax v danej oblasti. Ak prax študent nemá, musí vytiahnuť pred zamestnávateľom iné zbrane, a to svoje osobnostné vlastnosti a odborné zručnosti - jazykové, počítačové, ekonomické a iné. Akákoľvek zručnosť môže byť pre uchádzača o brigádu plusom. Ak máte k dispozícií ukážky vlastnej práce, či už je to písanie blogových príspevkov, článkov z danej oblasti, v prípade programátorov rôzne vlasné aplikácie, určite ich zamestnávateľovi predstavte. Práve tieto výsledky vašej práce môžu veľmi zavážiť pri prijímaní, v prípade, že ste doteraz neboli zamestnaní.


Tu je len niekoľko tipov ako zvýšiť svoju hodnotu pred zamestnávateľom v prípade, že sa vám nedarí nájsť brigádu, či pracu:

 

 • študujte literatúru v danej oblasti - aktuálne trendy, blogy, magazíny - nájdite si pravidelne chvíľu času, aby ste boli vždy v obraze, pomôže vám to najmä pri pracovnom pohovore
 • píšte vlastný blog - ukážte vašu kreativitu, znalosť v danej oblasti - tvoriť niečo vlastné, je dobrý znak pre zamestnávateľa, že aj v práci budete aktívny, plný nápadov
 • absolvujte kurzy, ktoré vám zabezpečia certifikát do životopisu - certifikáty si zamestnávatelia resp. personalisti všímajú, sú dôkazom vašej snahy a získaných vedomostí a zručností
 • navštevujte prednášky, workshopy, konferencie - rozšíria váš prehľad v danej oblasti a môžete zároveň získať zaujímavé kontakty
 • hľadajte (ne)platenú stáž - platené stáže ponúkajú hlavne veľké spoločnosti, no môžete natrafiť aj na ponuky menších spoločností, v prípade, že sa vám dlhšiu dobu nedarí nájsť platenú stáž, mali by ste vziať aj ponuku na neplatenú stáž, získate v nej rovnaké pracovné skúsenosti, máte rôzne benefity
 • buďte aj dobrovoľníkom - dobrovoľníkov spoločnosti hľadajú úplne stále, síce vám nemôžu poskytnúť odmenu, vedia vám poskytnúť úplne totožné pracovné prostredie, zabezpečia vaše vzdelávanie a niekedy môžete dostať aj rôzne iné nefinančné benefity
 • Registrácia
  • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
  • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis