do:
Eur / hod.

Výpoveď pre brigádnika

Výpoveď pre brigádnika

19.07.2013

Hoci je prirodzene osobným úspechom získať dobrú študentskú brigádu aj po podpísaní zmluvy si je dobré uvedomiť, že máte voči zamestnávateľovi isté povinnosti a zodpovednosti, ktoré bude potrebné plniť, inak môžete pri ich neplnení dostať výpoveď

Ani podpísaná pracovná zmluva tak nezaručuje nekonečne stabilnú brigádu a môže byť za istých okolností ukončená, či už zo strany zamestnávateľa ale aj zo strany brigádnika.

 

Ak si však dáte pozor a budete pracovať seriózne, kvalitne, dodržiavať pravidlá, ktoré vám zamestnávateľ stanoví, vaše šance na udržanie brigády sa zvýšia a nielen to. Zamestnávateľ môže pri vašich stabilne dobrých výkonoch uvažovať aj nad nejakými odmenami navyše, prípadne zvýšením mzdy. Neoplatí sa vám to? Vás to nebude stáť tak veľa sily a budete spokojný vy, aj váš zamestnávateľ.

 

V prípade, že však stabilne porušujete pravidlá, ktoré ste si v zmluve stanovili, ale aj také, ktoré síce v zmluve nie sú, ale sú v Zákonníku práce, prípadne porušujú iné zákonom stanovené povinnosti, zamestnávateľ s vami spokojný nebude. Takéto pravidlá a povinnosti by ste mali dodržiavať automaticky bez toho, aby vás na ne upozorňoval zamestnávateľ. Zamestnávateľ vás obyčajne upozorní až upomienkou za porušenie pracovnej disciplíny, prípadne v horšom prípade vás zaskočí okamžitým skončením pracovného pomeru.

 

Výpoveď zo strany zamestnávateľa

Aké má teda zamestnávateľ možnosti? Prečo by vás mohol z brigády prepustiť a kedy by tak robiť nemal?
Uvedomme si, že zamestnanec plní pracovné úlohy za účelom vygenerovania produktov, služieb, alebo pracuje na podporných procesoch k tejto výrobe a produkcii. Ekonomicky sa teda musí práca zamestnanca pre zamestnávateľa oplatiť, inak sa stane brigádnik pre firmu nepotrebný a to je aj najčastejší dôvod výpovede. Ďalšími relevantnými dôvodmi sú strata dôvery, nekompetentnosť, nedochvíľnosť a pod.

 

Môže sa stať, že zamestnávateľ prepustí brigádnika neoprávnene, no keďže brigádnik dostatočne nepozná svoje práva, nebráni sa. Nie každé prepúšťanie je však fér. No brániť sa proti takýmto neférovým praktikám nie je ľahké, hoci právo je obyčajne na strane zamestnanca.

 

V prvom rade je dôležité ujasniť si ako môže ku výpovedi dôjsť. Ak sa totiž raz zamestnávateľ rozhodne vás prepustiť, bude veľmi ťažké ho presvedčiť o opaku. Dôvod na prepustenie sa dá nájsť vždy a nejaké protiargumenty už v tom momente veľmi zamestnávateľa v jeho rozhodnutí neovplyvnia. Poznáme štyri druhy výpovedí, z ktorých najbežnejšou a najjednoduchšou (hlavne pre zamestnávateľa) je ukončenie pracovného pomeru dohodou.

 

Zvyšné tri sú:

  • jednostrannou výpoveďou
  • okamžitým skončením
  • skončením v skúšobnej dobe

 

Práve na podanie výpovede má právo ako zamestnávateľ, tak aj zamestnanec. Ak sa vám stane, že zamestnávateľ za vami jednoducho príde s výpoveďou, požiadajte o jasné zdôvodnenie vášho prepustenia.

 

Zamestnávateľ má právo zamestnanca prepustiť napríklad z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny. Zákonník práce rozlišuje závažné porušenie pracovnej disciplíny a menej závažné porušenie pracovnej disciplíny. Zákonník však presne nedefinuje, čo sa považuje za závažné a čo za menej závažne porušenie pracovnej disciplíny, obyčajne však závisí od konkrétnej situácie a doterajšieho postoja zamestnanca k brigáde, intenzity porušenia konkrétnych pracovných povinností, a taktiež aj situácie, pri ktorej k porušeniu došlo.

 

Za menej závažné porušenie môžeme napríklad považovať oneskorený príchod do práce, skorší odchod zo zamestnania, fajčenie na pracovisku, nedôslednosť, nedodržanie termínu úlohy a pod.

 

Za závažné porušenie môžeme považovať: požívanie alkoholu na pracovisku, príchod na pracovisko po predchádzajúcom požití alkoholických nápojov, nepodrobenie sa skúške na alkohol, to isté platí aj pre omamné a psychotropné látky, zavinené porušovanie bezpečnostných predpisov, založenie požiaru a vznik škody, krádež, sprenevera, fyzické útoky na ostatných zamestnancov, nerešpektovanie príkazov zamestnávateľa, urážky a hrubé osočovanie a pod.

 

V prípade závažného porušenia pracovnej disciplíny ako aj spáchania akéhokoľvek trestného činu, za ktorý bol zamestnanec právoplatne odsúdený, hoci sa nemusí týkať jeho práce, má zamestnávateľ právo na okamžité ukončenie pracovného pomeru.

 

Pri menej závažnom porušení pracovnej disciplíny vás zamestnávateľ na takéto správanie upozorní. Od tohto momentu si dávajte pozor, ďalšie porušenie pracovnej disciplíny by mohlo totiž viesť k výpovedi.

 

Mnohé z porušení pracovnej disciplíny a spôsoby ako sa im vyhnúť a prípadne ako ich riešiť sme spomínali už v našom článku o serióznych a neserióznych brigádnikoch.

 

Snažte sa teda radšej vyhýbať problémovým situáciám, určite si preštudujte pracovný poriadok, ktorý je pre každú spoločnosť v niečom odlišný. Mnohí zamestnávatelia dnes napríklad jasne odmietajú pre mladých ľudí úplne bežnú vec, a to komunikovanie s priateľmi prostredníctvom sociálnych sietí. Na pracovisku však môže byť takéto komunikovanie považované taktiež za porušovanie pracovnej disciplíny. Neboli by ste prvý, kto dostal výpoveď práve kvôli opakovanému chatovaniu na sociálnej sieti počas pracovnej doby Smile

 

Pracovné poriadky môžu obsahovať ďalšie iné povinnosti, ktoré musíte dodržiavať. Závisí od konkrétnej firmy a konkrétnej pracovnej pozície, aké ďalšie práva a povinnosti pri brigáde máte.

 

Výpoveď zo strany zamestnanca

Samozrejme môže na pracovisku nastať aj presne opačná situácia, a to že vy nie ste s vašou brigádou spokojný, vidíte porušovanie vašich práv zo strany zamestnávateľa, našli ste brigádu, ktorá vám vyhovuje viac, alebo nemáte dostatok času na vykonávanie súčasnej brigády. Ako zamestnanec máte právo na podanie výpovede zamestnávateľovi z akéhokoľvek dôvodu alebo aj bez jeho udania. Pracovný pomer sa v tom prípade skončí po uplynutí výpovednej doby, ktorá je obvykle pri brigádach 15 dní.

 

Riešiť otázku výpovede, je pre každého problém. Ide o nepríjemné obdobie v zamestnaní, v tom prípade ak momentálne nemáte žiadnu inú brigádu či pracovnú pozíciu, na ktorú by ste mohli nastúpiť. Pristupujte teda k svojej práci zodpovedne, aby nemal zamestnávateľ dôvod navyše dať vám výpoveď. Snažte sa ho presviedčať o vašich kvalitách a o tom, že ste v jeho spoločnosti potrebný a užitočný.


Ak aj dostanete výpoveď, nemusíte zúfať, vašou vytrvalosťou a šikovnosťou si určite nájdete novú brigádu v krátkom čase.

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis