do:
Eur / hod.

Spisovateľ Jozef Karika – Brigáda vám pomôže zistiť, čo vás baví

 
Spisovateľ Jozef Karika – Brigáda vám pomôže zistiť, čo vás baví

22.10.2013

Slovenský spisovateľ Jozef Karika je autorom bestsellerov: „Na smrť“ a „V tieni mafie“. Len nedávno sa dostala do predaja jeho kniha: „Na smrť 2“ s podtitulom „Bez milosti“. Veľkým úspechom a ocenením bolo určite aj umiestnenie medzi TOP5 najobľúbenejšími slovenskými autormi v súťaži Kniha roka 2012 a získanie dvoch Zlatých kníh za viac ako 15 tisíc predaných výtlačkov. 

Písanie určite nebolo jediné, ktorému ste sa odjakživa venovali. Môžete nám povedať niečo viac o vašich pracovných začiatkoch, brigádach a zážitkoch z nich?  Napríklad aj to, na čo ste minuli svoju prvú výplatu ? 

Prvú výplatu som minul na počítačovú hru Stonekeep – to bola jediná motivácia, ktorá ma v puberte prinútila pracovať. Neskôr, na vysokej škole, to už boli oveľa praktickejšie dôvody. Z môjho pohľadu sú brigády vynikajúce najmä z dvoch dôvodov. Prvým je finančná stránka, ale tá v dlhodobom merítku nie je podstatná. Oveľa cennejšie je, že začnete v praxi zisťovať, čo vás naozaj baví – a nebaví. Brigádoval som v dome dôchodcov, na letisku, v továrni, telefonickej rozvodni, kníhkupectve a antikvariáte. Nezáleží ani tak na type práce, skôr na veciach okolo toho. Napríklad som zistil, že ma veľmi baví sledovať, ako sa správajú ľudia, s ktorými by som inak neprišiel do styku. Ako rozprávajú, vystupujú, pristupujú k práci, aké majú názory, ako sa správajú... Doteraz z toho vo svojej tvorbe čerpám. A extra dôležité je naberať pracovné návyky, sebadisciplínu, aj odolnosť voči rutine.

 

Ako ste sa k týmto prácam/brigádam dostali? Boli dôležité kontakty alebo vaša usilovnosť pri hľadaní?

Keďže to bolo v deväťdesiatych rokoch, tak najmä kontakty. :) Aj tak som nebol príliš usilovný. Z brigád robených čisto pre peniaze som sa snažil čo najrýchlejšie dostať k takým, kde som pracoval s tým, čo ma bavilo. Radšej za menej peňazí, niekedy aj zadarmo, ale v prostredí a s úlohami, ktoré ma bavili.

 

Kedy nastal ten okamih, že ste sa rozhodli viac venovať písaniu? Čo resp. kto vás k písaniu priviedol?

Zaujímali ma ľudia a ich príbehy. Písanie je len spôsob podania, forma, ktorá sa menila a zrejme sa časom aj zmení. Na to sú dobré rôzne pracovné skúsenosti – že sa v nich začne postupne črtať oblasť, ktorá vás baví a v ktorej ste dobrí. Nemusí ísť o konkrétnu profesiu na celý život. Také fixovanie mi vždy prišlo nepraktické. Naopak, treba veľmi presne objaviť vlastnú oblasť, vlastnú zónu, ktorá ponúka rôzne profesie.

 

Čo/kto je vašou inšpiráciou pri písaní?

Reálny život – najlepší inšpirátor všetkých žánrov od komédie, cez horor, triler až k tragédii.

 

Je momentálne spisovateľstvo to jediné čomu sa venujete? Dokáže vás uživiť?

Obrat mojich kníh za posledné tri roky bol v objeme takmer milióna eur. Áno, dokáže ma to uživiť. :) Je to o kreativite a autorstve, ale aj biznise. A povedal by som, že nie úplne zanedbateľnom. Veľa obchodných operácií zabezpečuje vydavateľstvo, no nemálo ich pripadá aj na mňa. Samotné písanie tvorí len asi 40 percent.

 

Vaša literatúra je pomerne netradičná, napriek tomu patríte medzi najpredávanejších autorov na Slovensku. Ktorú/é z vašich kníh by ste odporučili prečítať si užívateľom portálu Brigada.sk?

V tieni mafie. Lebo je v podstate o tom, ako začiatky ovplyvňujú konce. Začiatok je veľmi dôležitý. Vo všetkom.

 

Myslíte si, že v dnešnej dobe mladí ľudia radi čítajú knihy slovenských autorov resp. myslíte si že mladí všeobecne radi čítajú?

Čítajú autorov a autorky, ktorí píšu reálne veci z reálneho života a nie pseudoumelecko-intelektuálne výpovede o banalitách.

 

Čo pokladáte za svoj najväčší úspech v živote? Prípadne je niečo, čo by ste chceli v živote ešte dosiahnuť?

Asi to, že som do tridsiatky dosiahol všetky ciele, ktoré ma najviac žrali, bývam vo svojom, nemám žiadne dlhy. Nikoho neokrádam, aby som prežil, nekomanduje ma žiadny šéf, a že môj život nie je len práca.

 

Plánujete sa venovať spisovateľstvu celý život, alebo ste už uvažovali aj nad tým, že by ste možno toto povolanie vymenili za nejaké iné?

Mojou filozofiou je, že treba zostať v pohybe. Podmienky aj prostredie sa neustále menia, povolania na celý život sú dnes už dosť nebezpečný nápad.

 

Máte nejaké tipy a odporúčania napríklad z vašich osobných skúseností, pre mladých ako a kde začať, čomu sa venovať, aby dosiahli to, čo chcú?

Schopní si nájdu cestu sami a podľa seba, necítim sa na poučovanie. Môžem povedať len moju osobnú skúsenosť, ktorá určite neplatí pre všetkých. Robte čo najviac činností. Všimnite si, ktoré zhodné prvky vás na nich bavia. Sústreďte sa na ne, postupne zaostrujte svoje zameranie, ale nie príliš. Venovať všetko jedinej úzko zameranej profesii je riskantné – na konci čaká buď neúspech alebo príšerná nuda.

 

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis