do:
Eur / hod.

Brigáda a študentské financie

Brigáda a študentské financie

18.06.2013

Mnohí študenti hovoria, že ich život nie je vôbec ľahký a hradiť všetky náklady z vlastného vrecka je takmer nemožné. Iní tvrdia, že to až tak ťažké v dnešnej dobe nie je a ak študent pracuje jeho študentské financie úplne stačia na krytie všetkých nákladov. Aké všetky položky sa nachádzajú v nákladoch študenta si ukážeme na modelovom prípade.

Peter je 20 ročný študent z Košíc. Je prvákom na jednej z bratislavských univerzít so zameraním na ekonómiu a keďže mal trochu šťastia, našiel si hneď po pár dňoch po nástupe do školy brigádu v administratíve, kde zarába pomerne slušné 3 eurá za hodinu. Keďže môže ako brigádnik na dohodu odpracovať maximálne 20 hod. týždenne, priemerne sa mu takto podarí každý mesiac zarobiť okolo 200 eur po odrátaní odvodov a dane.

Náklady na ubytovanie a stravovanie predstavujú pre Petra najväčšiu položku. Za internát, v ktorom je ubytovaný platí približne 70 eur za mesiac. Stravovanie v internátnej jedálni ho vyjde asi na 60 eur, ku ktorým však treba prirátať ešte ďalšie náklady na stravu približne v sume 20 eur mesačne.

Peter chodí domov len raz mesačne, takže náklady na cestu Bratislava - Košice a späť preňho predstavujú približne 20 EUR a náklady na MHD po Bratislave ho stoja asi 12 eur za mesiac.

V tomto momente sme pokryli Petrove nevyhnutné náklady. Ich suma je spolu 182 eur. Ak rátame dĺžku jedného semestra 5 mesiacov, sú jeho príjmy približne 1000 eur a náklady 910 eur. To znamená, že mu zostáva asi 90 eur na jeho ďalšie potreby. Ak chce sám pokryť naozaj všetky náklady na štúdium musíme za semester rátať aj s kúpou skrípt, ktoré ho nevyjdú na menej ako 30 eur, ďalšie potreby na štúdium (zošity, perá, tlač dokumentov, atď.) minimálne na 20 eur za jeden semester.

Keďže je Peter mladý človek, chce sa taktiež v meste zabávať, v tomto momente mu však z jeho výplaty zostáva na zábavu s priateľmi už len 40 eur za semester, teda menej ako 10 eur na mesiac.

Do nákladov sme však nezarátali ďalšie síce nie nevyhnutné pre život, ale veľmi podstatné náklady (oblečenie, hygienické potreby, iné mimoriadne náklady). V tomto prípade, by musel Peter obetovať akékoľvek aktivity, ktorým by sa chcel venovať vo svojom voľnom čase popri škole.

Dá sa povedať, že Peter by pomocou brigády dokázal uhradiť základné a nevyhnutné náklady. Kebyže však Peter zarába len o 50 centov menej za hodinu (2,50 eur/h.). Jeho príjmy by boli za semester už len zhruba 800 eur, čo by nedokázalo pokryť ani jeho základné potreby, tým pádom by si štúdium dovoliť nemohol.

Našťastie aj v tomto prípade ešte nie je nič stratené a máte možnosť študovať na vysokej škole ďalej. Študentom sa ponúkajú rôzne výhodné finančné produkty, ktoré mu uľahčia jeho študentský život. Každý študent má možnosť vybrať si podľa jeho potrieb.

Veľmi užitočným finančným produktom z pohľadu študentov sú študentské úvery. Takéto úvery je možné získať bez poplatkov za poskytnutie aj jeho vedenie. Účel použitia prostriedkov nemusíte dokladovať. Oveľa výhodnejšie ako pri bežnom úvere je pri študentskom úvere nižšie úročenie (okolo 7,9%). Skôr ako však o takýto úver požiadate zvážte si, či tieto financie naozaj potrebujete a na aký účel ich použijete.

Našli ste sa aj vy v príbehu Petra a rátate každý cent, ktorý by ste mohli minúť pre seba, či už na zábavu, alebo iné vaše potreby? Napíšte nám, aké sú vaše náklady na študentský život! Prípadne sa zúčastnite našej veľkej ankety - prieskumu nielen o výdavkoch, chceme poznať na čo míňaš a čo ťa najviac trápi.  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis