do:
Eur / hod.

Čo mám robiť? Niekto zneužil moje osobné údaje!

Čo mám robiť? Niekto zneužil moje osobné údaje!

02.07.2020

Týmto článkom reagujeme najmä na situáciu, ohľadom falošných inzerátov, ktorých sa nikdy nedá úplne zbaviť. Avšak so zneužitím osobných údajov sa nemusíš stretnúť iba počas hľadania brigády, tento problém číha všade. Ide najmä o tvoju bezpečnosť a uvedomenie si závažnosti, keď niekomu poskytneš svoje osobné údaje.

Dúfame, že si sa nikdy nemusel stretnúť s nepríjemnosťami ohľadom zneužitia tvojich osobných údajov. Každopádne, či si mal alebo nemal, je dôležité na to upozorňovať a dostávať do povedomia. Spíšeme sem aspoň niekoľko dôležitých výrazov a pravidiel, na ktoré musíš vždy hľadieť, ak máš niekomu poskytnúť svoje osobné informácie. 

 

Čo sú to osobné údaje?

Pojem osobný údaj má naozaj flexibilný význam. Pri širšej definícii by sa malo jednať o údaje, ktoré bližšie identifikujú osobu. Každopádne, často za ním chápeme práve veci ako meno, priezvisko, adresu bydliska, telefónne číslo, číslo občianskeho preukazu alebo cestovného pasu a podobne. Nezabúdajme aj na také fotografie alebo videá, ktoré sú často predmetom krádeže na internete.

 

Aké osobné údaje sa najčastejšie snažia získať?

Najčastejšie ide o tzv. phishing (z ang. : password fishing), čo v preklade znamená rybárčiť heslá. Pri phisingu ide o zistenie hesiel a nabúranie sa na dôležité účtu, ktorými sú napríklad bankové účty. Títo podvodníci si zakladajú stránky, ktoré môžu byť naoko veľmi seriózne a dokonca podobné pravým stránkam.

V druhom prípade ide o navádzanie a žiadanie čísla kariet alebo hesiel pomocou e-mailov alebo aj SMS-iek. Predmet správy môže byť mnohoraký, môže sa jednať aj o ponuku práce/ brigády, kde si „zamestnávateľ“ vie vypýtať napríklad číslo karty, v niektorých prípadoch aj číslo občianskeho a podobne. Niektoré veci si od teba zamestnávateľ vypýtať môže, avšak nie cez e-mail, SMS alebo Skype! Ide o súkromné veci, ktoré by sa vždy mali rozoberať osobne.

Inak môže ísť aj o nabúranie do profilu alebo účtu. Tento problém sa vyskytuje najmä v dvoch prípadoch: Keď sa zadá veľmi ľahko zistiteľné heslo alebo sa prihlásiš na verejnom počítači, kde sa tvoje údaje uložia (prihlasovacie meno a heslo). Vždy, keď budeš odchádzať z verejného počítača, vymaž po sebe históriu.

 

Image

 

Je tento zamestnávateľ vierohodný?

Týmto spôsobom  by sme radi nadviazali na mnohokrát opakujúcu sa tému- zneužitia osobných údajov počas hľadania brigády. Týkalo sa to najmä problému práce z domu, ktorú inzerujú práve falošné firmy, ktoré si pýtajú nádejného brigádnika buď:

 

a)zaplatenie „vstupného“ poplatku na brigádu

b) zaregistrovanie sa na ich stránke, kde sa museli zadať osobné údaje (väčšinou kreditné karty)

c) predom si zaplatiť za dopravu alebo ubytovanie (hlavne ak ide o brigády v zahraničí)

 

Preto dávame do pozornosti : Kriticky prehodnoť dôveryhodnosť zamestnávateľa. Vždy pri každej požiadavke o zadanie osobných údajov si prever či je firma pravá! Pri najlepšom prípade môže ísť iba o stratu času, ale stále je to lepšie ako zistiť, že tieto dôveryhodné údaje niekto zneužije, nie? 

Je potrebné si uvedomiť, že virtuálna krádež, je to isté ako obyčajsná krádež na ulici. Ak zistíš, že niekto začal používať tvoje údaje za teba, hlavne ak ide o kreditnú kartu alebo občiansky preukaz, je podstatné to ihneď nahlásiť a karty zablokovať.

 

Image

 

Ak moje údaje boli zneužité?

Ak vidíš, že niektorý z údajov, ktorý si zverejnil bol niekým zneužitý je dôležité najprv kontaktovať osobu, ktorá to urobila. Sprav snímku a osobu teda kontaktuj. Ak táto stratégia nezaberá, je potrebné obrátiť sa na majiteľa webu, kde bola proti tvojej vôli zverejnená nejaká informácia. Každopádne, ak ani toto nezaberá, je potrebné sa obrátiť na Úrad na ochranu osobných údajov.

 

Ochrana osobných údajov je v prvom rade každého vlastná zodpovednosť. Ak sa človek rozhodne vstúpiť do virtuálneho sveta, musí brať na vedomie, že potrebuje byť dostatočne chránený. Preto sa odporúča nainštalovať antivírusový softvér a podobne. Pre ďalšie typy, ako byť ostražitý na internete si prezri túto stránku: 

Zdroj: Zodpovedne.sk

  • Registrácia
    • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
    • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis