do:
Eur / hod.

Práca na doma - na čo si dať pozor

Práca na doma - na čo si dať pozor

21.07.2014

Práca na doma je najrýchlejšou a najkomfortnejšou formou získania zárobku. Vyhľadáva ju veľké množstvo ľudí. Má hneď niekoľko výhod – flexibilný čas, nižšie náklady napr. na cestovanie, menej kontroly. Mnoho ľudí vidí za prácou, či brigádou z domu možnosť rýchleho a vysokého zárobku. Často je to však úplne inak a lákavo vyzerajúci inzerát je len jednoduchým podvodom na ľudí.

V článku sa dozviete aké sú najtypickejšie práce na doma, ako vyzerajú neseriózne ponuky aj to ako odhaliť podvodníka ponúkajúceho prácu, či brigádu na doma. Praktiky takýchto podvodníkov sú totiž často veľmi podobné a odhaliť ich nie je až tak náročné.

Seriózna práca na doma

Niekoľko málo ľuďom sa podarí nájsť prácu na doma, pri ktorej nie sú vyžadované odborné zručnosti a praktické skúsenosti, maximálne stačí istá dávka šikovnosti  pre vyšší zárobok. Určite však nájdete viac podvodných inzerátov na lepenie obálok a skladanie pier ako tých serióznych. Preto stojí za zváženie, či má pre vás zmysel tento typ práce hľadať.

Hlavne v dnešnej dobe je aj na Slovensku práca na doma stále populárnejšia, týka sa však pozícií, ktoré už požadujú väčšiu dávku odborných zručností, skúsenosti a samostatnej práce. Najčastejšie je to práca na doma  v oblasti IT – programovanie, grafika,  marketingu – písanie reklamných textov, článkov, žurnalistiky – písanie článkov pre rôzne webové magazíny a pod.

Výhody práce na doma

Už v úvode sme spomenuli niektoré z výhod práce na doma. Je potrebné zvážiť aký typ osoby ste, nie každý totiž zvláda prácu na doma. Niekoľko výhod, ktoré prináša takáto práca:

 • flexibilný pracovný čas – čas si obyčajne máte možnosť rozplánovať sami, dôležité je aby ste splnili potrebné úlohy do stanoveného dátumu a času

 • nižšie náklady – keďže nemusíte cestovať , príp. platiť  za ubytovanie, môžete výrazne ušetriť

 • komfort – v pohodlí domova je zabezpečený väčší komfort ako v kancelárskych priestoroch a niektorí ľudia dokonca podávajú vyššie pracovné výkony mimo prostredia kancelárie, či spoločnosti. Neplatí to však na všetkých

Nevýhody práce na doma

Všetko čo má svoje výhody, má obyčajne aj nevýhody. Ani pri práci na doma to nie je inak a ak sa vám zdá, že na takejto práci nemôže byť nič ťažké a nevýhodné, takáto práca nie je pre každého. Tu je len niekoľko vecí, ktoré by ste mali zvážiť skôr ako začnete prácu na doma hľadať:

 • nižšie odmeny – je to skutočne tak, odmeny pri práci na doma sú často výrazne nižšie ako pri rovnakej práci v nejakej spoločnosti. Hoci sa v niektorých inzerátoch nájdu aj veľmi vysoké odmeny, práve toto je často základný znak neserióznej ponuky (dočítate sa ďalej v článku)

 • organizácia práce a času – pracovný čas pri práci na doma nemusíte mať a často ani nemáte presne daný, a to môže robiť veľa ľuďom problém. Zorganizovať si čas tak, aby ste stíhali a spravili všetko potrebné nie je jednoduchá záležitosť

 • žiadny, resp. minimálny kontakt – mnohým ľuďom, ktorí sa radi socializujú môže chýbať kontakt so statnými zamestnancami spoločnosti ,vrátane nadriadeného. U niektorých ľudí sa to výrazne odráža aj na samotnom výkone

 • nesústredenosť, vyrušovanie – v domácom prostredí nie je vždy možné zabezpečiť úplný pokoj, tak ako je tomu na pracovisku. Vyrušovať vás môže čokoľvek, stačí sa nad tým trochu zamyslieť.

Ako odhaliť neseriózneho inzerenta práce na doma

Odhaliť neseriózneho inzeranta nemusí byť tak náročné. Obyčajne ak sa s kontaktujete s inzerentom podvodnej ponuky, nepredstaví sa a svoje meno neuvedie ani ak ho o to požiadate, povie len že je zástupcom spoločnosti XY. Veľmi rýchlo môžete získať referencie na danú spoločnosť na internete. Často tak do pár sekúnd máte pred očami referencie  stoviek nachytaných a nahnevaných ľudí. Ak používajú kontaktný email, obyčajne z portálov kde je možné založiť užívateľský účet a získať emailovú adresu zdarma.

Ako môže vyzerať neseriózna ponuka brigády na doma

Aby ste mali jasnú predstavu o tom ako môže vyzerať neseriózna ponuky práce na doma, ponúkame hneď niekoľko tipov, ktoré sa pokúsili neseriózni inzerenti (podvodníci) pridať na náš portál. Reagovali sme ich okamžitým stiahnutím.

Typické znaky neserióznej ponuky na prácu na doma:

 • veľmi lákavý až vtieravý text inzerátu

 • jednoduchý a rýchly zárobok, nie sú potrebné žiadne zručnosti ani skúsenosti

 • vysoké odmeny uvedené priamo v inzeráte (1000 a viac  /mesačne)

 • gramatické chyby v texte – inzeráty často píšu ľudia s nižším vzdelaním, ktorí sa už nachytali na danú ponuku a posúvajú ju ďalej

 • provízia z ďalších ľudí zapojených do práce  - takéto inzeráty zďaleka obchádzajte, do podvodu zapojíte nie len seba ale aj svojich blízkych, kamarátov, či známych

 • referencie – inzerent vám pošle referencie rôznych (vymyslených) ľudí, ktorý za ním ponúkanú prácu zarábajú veľké peniaze. Referencie sú však s veľmi veľkou pravdepodobnosťou vymyslené priamo inzerentom. Seriózny zamestnávateľ takéto referencie nikdy uchádzačom neposiela

 • inzerované fyzickými osobami – inzerentmi sú často fyzické osoby s vymyslenými menami. Preverte si však aj právnické osoby – agentúry, ktoré prácu na doma ponúkajú

 • práca cez internet – zvlášť opatrný buďte pri ponukách, ktoré ponúkajú prácu cez internet, medzi prácami na doma je podvodných najviac práve tých, ktoré sa majú vykonávať na PC, resp. cez internet

 • vstupný poplatok - veľa podvodných ponúk na prácu z domu vyžaduje najskôr zaslať vstupný poplatok. Ak by išlo o seriózneho inzerenta takýto poplatok by mohol pokojne strhnúť zo zarobenej sumy, to však nespraví, keďže ide o podvod. Chce od vás len vylákať peniaze. Inzerent málokedy nazve túto sumu vstupným poplatkom ale používa oveľa krajšie názvy ako napr. uvítací, či registračný balíček


PRÍKLAD Č.1

Práca na doma – sám sebe  šéfom!

Jedinečná ponuka – k takejto práci sa nedostanete hocikde, práca z vášho pohodlia domova a príjem 300 eur mesačne je naozaj lákavá ponuka. Neveríte? Mali by ste to vyskúšať - tiež som tomu neverila. Ak sa chcete ohľadom práce na doma viac informovať napíšte mi.

Ide o úplne najbežnejšiu formu zadania inzerátu. Žiadne konkrétne informácie, čo vás núti zareagovať na danú ponuku ohľadom získania ďalších informácií. Tie sú obyčajne veľmi lákavé (často už aj spoplatnené). 

Veľmi často ide o rôzne pyramídové typy prác. Kde zarobené peniaze máte z ďalších ľudí, ktorých na prácu nalákate. Zárobok z takýchto typov prác je však v porovnaní s venovaným časom úplne minimálny, príp. žiadny. Pri takýchto typoch prác ide o takmer totožné znenie inzerátu od viacerých osôb. Aj keď vám inzerát resp. inzerent sľubuje odmeny vo výške niekoľkých stoviek, či dokonca tisícok eur, je nereálne takéto odmeny za túto prácu získať. Vašu reakciu na takúto brigádu by ste mali ihneď zamietnuť.

PRÍKLAD Č.2

Ponukám pracú na doma. Ide o vkladanie reklám na bezplatné webové stránky .Je to práca cez internet. Je časovo nenáročná, stačí 3 hodinky každý deň. Čas ako aj dĺžku práce si určujete sami. Je vhodná pre každého kto má viac ako 15 rokov.  

Takýchto a podobných príkladov je množstvo. Samozrejme požiadavky na prax, vzdelanie, či zručnosti sú úplne minimálne. Stačí vedieť používať PC a internet na základnej úrovni, prípadne ani to. Aj preto znejú ponuky tak lákavo. Takýmito neserióznymi a podvodnými ponukami sa ešte nikomu zarobiť nepodarilo, skôr môžete nájsť na internete veľké množstvo negatívnych referencií a tisíce oklamaných ľudí, ktorí dokonca podvodníkom poslali aj nejaké peniaze. Veľmi pozorne teda vyberajte na akú ponuku práce na doma budete reagovať. Nenechajte sa zlákať vysokými odmenami a textom inzerátu ani referanciami ľudí, ktorí údajne na danej práci zarobili veľké peniaze.

Ak ste sa stretli s podobnými praktikami, či inzerátmi práce na doma, dajte nám vedieť do komentárov pod článkom alebo napíšte prostredníctvom kontaktného formulára a článok aktualizujeme aj o vaše postrehy.

 • Registrácia
  • Ako brigádnik (hľadám brigádu)
  • Ako zamestnávateľ (ponúkam brigádu)
Get it on Google play

Aktuality

30.03.2022

Poradňa pre zamestnávateľov inzerentov

Ako správne narábať s naším portálom a ako si získať, čo najviac brigádnikov? Poradňa nie je iba pre brigádnikov, ale i zamestnávateľov, ktorí to na našom portály ešte nepoznajú a potrebujú poradiť!

Čítať viac

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Pridaj si túto brigádu medzi

obľúbené, avšak najskôr sa

musíš prihlásiť na portáli

Ak sa chceš nahlásiť

na túto brigádu musíš

byť na portáli prihlásený

Nová brigáda

TOP brigáda

Občianska inzercia

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

najskôr sa však musíte

zaregistrovať a prilásiť.

Potrebujete brigádnika?
Zaregistrujte sa a pridajte
dopyt personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Pridávať brigádu môže

len zamestnávateľ :)

Zadať dopyt môže

iba zamestnávateľ :)

Vyhľadávať v databáze

brigádnikov môže iba

zamestnávateľ :)

Zverejnite svoju brigádu na portáli,

jednu môžete inzerovať zadarmo.

Potrebujete brigádnika?
zadajte svoj dopyt
personálnym agentúram.

Vyhľadajte si brigádnikov

v databáze životopisov,

služba je spoplatnená.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Objednajte si zobrazenie svojho
loga do pozície TOP
a zvýraznite svoju firmu.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zvýraznite si svoju brigádu

a označte ako ju TOP.

Zobrazí sa vám na

popredných miestach.

Táto funkcia je určená len

pre zamestnávateľov.

Zaregistrujte sa a požiadajte

o zaradenie do katalógu.

Číslo udáva počet brigád, ktoré sa vam aktívne zobrazujú zo všetkých vami zadaných brigád, s ohľadom na počet zaplatených inzerátov.

Číslo udáva počet brigád, ktoré ste si zadali do systému avšak nie všetky sa musia zobrazovať.

Číslo udáva počet vašich brigád označených ako TOP, ktoré sa zobrazujú na popredných miestach.

Objednajte si zobrazenie loga vašej spoločnosti

Vypočítaj si výplatu, dane a odvody

Inzercia brigád súkromných osôb. Vo výsledkoch vyhľadávania sa nezobrazia ponuky podnikateľov a právnických osôb (firiem).

Max. veľkosť súboru 2Mb. Povolené typy súborov: doc, docx, pdf, txt, rtf, odt

Na tomto mieste je možné reagovať na životopis